Ką iš tikro atstovauja profesinės sąjungos?

Ką iš tikro atstovauja profesinės sąjungos?

Pastaraisiais metais kalbant apie socialinį dialogą tarp darbuotojų ir darbdavių, ne vienam kilo klausimų dėl profesinių sąjungų atliekamos rolės valstybės gyvenime. Profsąjungų lyderiai šiandien dalyvauja įvairiose valstybės lygio derybose ir susitikimuose, jų balsas neretai būna lemiamas priimant svarbius sprendimus. Profsąjungų lyderio vieta neretai tampa tramplinu į didžiąją politiką.

Tačiau susiduriame su įvairiais pavyzdžiais, kad profesinių sąjungų veikla nėra visiškai aiškiai reglamentuota, nėra valstybės prižiūrima ir tikrinama.

Asociacija „Linava“ susidūrė su situacija, kuomet skirtingos profesinės sąjungos pateikia skirtingus duomenis apie turimą narių skaičių, tuo tarpu deklaracijos nėra pagrįstos jokiais dokumentais, nėra patvirtinamos atsakingų valstybės institucijų.

„Linava“, siekdama socialinio dialogo su kuo platesniu darbuotojų ratu, domėjosi, kiek kuri profesinė sąjunga savo gretose turi vairuotojų. Paaiškėjo, kad valstybės institucijos apie profesinių sąjungų narių skaičių duomenų neturi.

„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nerenka informacijos apie profesines sąjungas, profesinių sąjungų organizacijas ir jų narių skaičių“, – rašoma ministerijos atsakyme į asociacijos „Linavos“ užklausimą. Ministerija taip pat primena, kad dar darbdavių pusė „turi teisę paklausti“, kiek narių jos atstovauja. Tačiau šiandien niekas negarantuoja, kad didesnės politinės įtakos siekiantys profsąjungiečiai gali pateikti išgalvotus skaičius.

„Mes jaučiamės apgaudinėjami, nes susėdę deryboms dėl pačių svarbiausių klausimų, nežinome, ką iš tikro atstovauja kiekvienas konkretus profsąjungų lyderis – 7 narius ar 7 tūkstančius, kaip skelbiasi kai kurie jų veikėjai,“ – dalijasi abejonėmis „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.

„Linavos“ bei visų vežėjų veiklą tikrina ir prižiūri daugybė valstybės institucijų. Tuo tarpu profesinės sąjungos gali savo narių skaičių deklaruoti nesivadovaudami jokiais dokumentais  – narių skaičiaus patikrinti niekas neturi galimybių, todėl verčia abejoti profesinių sąjungų veiklos skaidrumu. Ypač tame kontekste, kai matomos kai kurių profesinių sąjungų skolos Sodrai ir kiti abejones keliantys veiksmai.

Vežėjai ragina kuo greičiau nustatyti profesinių sąjungų narių skaičiaus kontrolę, nes tai svarbu ne tik pačioms profesinėms sąjungoms, bet ir visam valstybės gyvenimui. Priešingu atveju bet koks apsišaukėlis, turintis vos keliolika narių, turės galimybę daryti poveikį svarbiems valstybės sprendimams, pavyzdžiui, įvedant naujus mokesčius, derantis dėl šakinių susitarimų ar koreguojant kitas sąlygas verslui.

„Manau, valstybei būtų visai nesunku gauti duomenis apie profsąjungoms mokamus nario mokesčius, pagal tai būtų galima nustatyti ir narių skaičių. Tai naudinga būtų ne tik valstybei ar socialiniams partneriams, bet ir patiems profesinių sąjungų nariams, nes taip padaugėtų skaidrumo profesinių sąjungų veikloje, o pačios profesinės sąjungos atrodytų patikimas partneris darbuotojams“, – sako „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.

 Plačiau apie tai: „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas 8 687 47878

Pranešimą paskelbė: Ineta Stravinskaitė, Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija

Kiti skelbimai:
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Rekomenduojame

Pristatyta į Lietuvą atkeliaujanti nauja, nuotoliniu būdu valdomų automobilių pritaikymo technologija

Pristatyta į Lietuvą atkeliaujanti nauja, nuotoliniu būdu valdomų automobilių pritaikymo technologija

Artimiausiu metu Lietuvos vartotojams bus pristatyta į šalį atkeliaujanti nauja technologinė galimybė – per nuotolį valdomų automobilių techninis funkcionalumas ir pritaikymas automobilių dalijimosi srityje. Šios technologijos pranašumus, kurie viešai bus pademonstruoti kitą savaitę, su susisiekimo ministru Mariumi Skuodžiu susitikime trečiadienį aptarė automobilių dalijimosi paslaugas Baltijos šalyse teikiančios įmonės „CityBee“ vadovai.   „Lietuvos transporto sektorius, kaip […]

Susisiekimo ministerijos tikslas – Lietuvoje registruotų orlaivių skrydžiai į JAV

Susisiekimo ministerijos tikslas – Lietuvoje registruotų orlaivių skrydžiai į JAV

Lietuva sieks gauti JAV federalinės aviacijos administracijos (FAA) leidimą Lietuvoje registruotiems orlaiviams vykdyti skrydžius į JAV. Susisiekimo ministerija pavedė Transporto kompetencijų agentūrai įgyvendinti projektą, kad iki 2023 m. sausio 1 d. būtų sėkmingai atliktas skrydžiams organizuoti reikalingas FAA auditas ir gautas šios organizacijos leidimas. „Siekiame, kad Lietuvoje registruoti orlaiviai galėtų organizuoti skrydžius į JAV, veikti […]

Kaip elgtis išvydus švyturėlius: patarė nedaryti kelių esminių klaidų

Kaip elgtis išvydus švyturėlius: patarė nedaryti kelių esminių klaidų

Rudenį į gatves pajudant vis daugiau transporto priemonių nesnaudžia ir specialiųjų transporto priemonių vairuotojai. Dažnai jie kelią pro intensyvų eismą skinasi apie save pranešdami švyturėliais, į kuriuos privalu reaguoti visiems eismo dalyviams. Draudimo bendrovės ERGO atstovas primena, kaip reikėtų reaguoti į skirtingų spalvų švyturėlius ir elgtis kelyje, kad nebūtų sukeliamos pavojingos situacijos. Stebėkite aplinką ERGO […]

„IAA MOBILITY 2021“ parodoje debiutavo naują vairavimo patirtį suteikiantis „Huawei AR–HUD“

„IAA MOBILITY 2021“ parodoje debiutavo naują vairavimo patirtį suteikiantis „Huawei AR–HUD“

Rugsėjo antrą savaitę Miunchene, Vokietijoje, surengtoje 2021 m. Tarptautinėje mobilumo parodoje (IAA MOBILITY 2021) „Huawei“ pristatė naujausios kartos papildytos realybės projekcinį vairuotojo ekraną (AR-HUD). Šis sprendimas automobilio priekinį stiklą paverčia pirmojo asmens vaizdo (First Person View) ekranu, kuriame, pasitelkiant pažangias technologijas, integruotos saugumo, informacijos ir pramogų funkcijos, sukuriančios visiškai naują vairavimo patirtį. Turėdama daugiau nei […]

Oro vežėjo  „Alitalia“ nebeliks: pataria, kaip elgtis jos bilietus įsigijusiems vartotojams

Oro vežėjo „Alitalia“ nebeliks: pataria, kaip elgtis jos bilietus įsigijusiems vartotojams

Oro vežėjų rinka ruošiasi svarbiems pokyčiams: nuo spalio 15 d. Italijos vyriausybei priklausiusią  aviakompaniją „Alitalia“ pakeis „Italia Trasporto Aereo“ bendrovė, plačiau žinoma kaip ITA.  Finansinių problemų „Alitalia“ turėjo jau anksčiau, tačiau koronaviruso pandemija padėtį dar pablogino, todėl po mėnesio lėktuvai su „Alitalia“ ženklu bus visam laikui nutupdyti. Ką reikia žinoti šio oro vežėjo bilietus įsigijusiems […]

„Wizz Air“ pilotų atlyginimus grąžina į priešpandeminį lygį

„Wizz Air“ pilotų atlyginimus grąžina į priešpandeminį lygį

Sparčiausiai auganti Europos oro linijų bendrovė „Wizz Air” šiandien praneša, kad nuo š. m. spalio 1 d pilotams grąžina tokius atlyginimus, kokie jie buvo prieš pandemiją. Pilotų atlyginimus oro linijų bendrovės buvo priverstos mažinti prasidėjus COVID-19 pandemijai; „Wizz Air“ – vienos pirmųjų oro linijų, nusprendusių juos atstatyti. Įmonė taip pat skelbia, kad, norėdama įgyvendinti savo […]