Vienas žingsnis, kad mūsų keliai prilygtų Europos standartams

Vienas žingsnis, kad mūsų keliai prilygtų Europos standartams

Keliaudami automobiliu po Europą dažnai palyginame kelių kokybę Lietuvoje ir užsienyje. Kelių ir jų priežiūros kokybės lygį lemia šalyse galiojantys standartai. Kokią Europos šalių teigiamą praktiką galime pritaikyti pas mus gerinant eismo saugumą?

Olandijoje didesni kokybės reikalavimai

Olandija, viena iš šalių lyderių, garsėjančių inovatyviais sprendimais kelių ženklinimo srityje. Lietuvoje pokyčiai šioje srityje nėra tokie dideli, kad galėtume lygintis su dauguma Europos šalių. Lietuvos keliuose didžioji dalis linijų vis dar ženklinama kelio dažais, nors miestuose populiarėja žymėjimas aplinkos poveikiui atsparesnėmis polimerinėmis medžiagomis, dar kitaip vadinamu termoplastu. Olandijoje visi miesto, rajoniniai ir valstybiniai keliai ženklinami tik šia medžiaga.

„Olandijoje linijos, kurių plotis privalo būti 15 cm ir daugiau,  yra atnaujinamos pilnu storiu, o įvertinus, kad po atnaujinimo nebus užtikrintas geras rezultatas, bendrovės nuvalo senąsias linijas vandeniu, ir ženklinimas vykdomas ant švarios, nepažeistos kelio dangos.

Linijos niekada negali viršyti 5mm aukščio. Toks horizontalus ženklinimas užtikrina saugumą dviratėms transporto priemonėms. Šie reikalavimai padeda palaikyti puikią ženklinimo kokybę, kuri tikrinama nuolatos. Linijos atnaujinamos atsižvelgiant į kokybę, o ne tai, kiek laiko praėjo nuo darbų pabaigos. Tuo tarpu pas mus kelių horizontalus ženklinimas gali būti atnaujintas tik po metų ar dvejų“, – pasakoja saugaus eismo bendrovės„Biseris“ komercijos ir tyrimų vadovas Boleslovas Vengrys.

Lietuvoje retai vykdoma praktika, kad senos linijos būtų nuvalomos prieš naują ženklinimą. Ženklinimas atliekamas atnaujinat senas linijas ta pačia technika, kuri buvo naudojama prieš tai – dažais dažoma ant dažų, termoplastu ant termoplasto.

Konkursuose perkami ne įkainiai, o rezultatai

Lietuvoje vykdomuose viešuosiuose konkursuose yra atsižvelgiama į dalyvių pateikiamus įkainius vienam kvadratiniam metrui ženklinimo.  Tuo tarpu Olandijoje yra taikoma kitokia praktika: savivaldybės nesirūpina kiek, kur ir kaip dažnai bus ženklinama. Svarbiausia, kad visuomenei būtų suteikiamas tam tikras kokybės lygmuo ir saugumas, todėl su rangovais yra sudaroma sutartis su nustatytu fiksuotu mėnesiniu mokesčiu, o rangovas užtikrina ženklinimo kokybę ištisus metus. Ši praktika taikoma ir želdinių priežiūrai, šiukšlių surinkimui.

„Savivaldybės yra suinteresuotos, kad darbai vyktų sklandžiai ir būtų užtikrintas saugumas. Nes jei keliuose įvyksta eismo įvykis, kurio metu nukenčia pėsčiasis pėsčiųjų perėjoje, nukentėjęs gali pareikšti kaltinimus ir išsireikalauti žalos atlyginimo iš savivaldybės, motyvuodamas tuo, kad gatvės nebuvo prižiūrimos taip kaip turėtų būti“, – pasakoja B.Vengrys.

Taip pat į ženklinimo kokybę yra įtraukiama visuomenė. Savivaldybės visada atkreipia dėmesį į gyventojų nusiskundimus. Bendrovės direktorius tikisi, kad užsienio šalių teigiama praktika bus pritaikyta ir Lietuvoje, siekiant užtikrinti gerą linijų matomumą keliuose bei sumažinti eismo įvykių statistiką.

Olandijos – lietuvių kelininkų brigada

Lietuvoje kelių ženklinimas – sezoninis darbas aktyviausiai vykstantis balandžio-spalio mėnesiais. Sezonui einant į pabaigą bendrovės „Biseris“ specialistai rugsėjo mėnesį išvyko į Nyderlandus, kur atlieka kelių ženklinimą su inovatyvia skandinaviška mašina „RME Mini Light“. Su šia technologiškai pažangia mašina šią vasarą vyko ženklinimas ir Lietuvos magistraliniuose keliuose.

Bendrovė „Biseris“ kasmet dalyvauja vykstančioje didžiausioje eismo ir transporto infrastruktūros parodoje „Intertraffic“, ieškodami inovatyvių eismo saugumo sprendimų, kuriuos galėtų pritaikyti Lietuvoje. Parodos metu ir užsimezgė ryšiai su Olandijos bendrove su kuria prasidėjo bendradarbiavimas.

„Mums svarbu sumažinti sezoniškumo įtaką verslui, tad ieškome galimybių ne sezono darbuotojus perkelti į kitas šalis. Džiaugiamės, kad šių metų pavasarį užsimezgusios bendradarbiavimo galimybės ir toliau vystosi. Šiuo metu mūsų darbuotojų brigada dirba Olandijos keliuose. Specialistai atlieka kokybišką, reikalavimus atitinkantį darbą, tuo pačiu pasisemdami užsienio šalies patirtį“, – pasakoja bendrovės „Biseris“ direktorius Nedas Karklius.

Pranešimą paskelbė: Miglė Savickaitė, Agentūra 1323 (UAB Trylika-dvidešimt trys)

Kiti skelbimai:
 
ILike Samsung A70
 
TakeMe Smart Magnetic Fix Book Case without clip Xiaomi Redmi Go Black
 
Mocco Tempered Glass Premium 9H Screen ProtectorXiaomi Mi A1 / 5X
 
Blun DIAMOND ultra thin silicone back cover case for Samsung G965F Galaxy S9 Plus with Gold frame
 
Telone Shine Pocket Slim Flip Case HTC Desire 620 vertical book case White

„Circle K“ – skaidriausių Lietuvos įmonių sąrašo viršūnėje

Vieną didžiausių Lietuvoje degalinių tinklų valdanti Kanados kapitalo bendrovė „Circle K“ šiemet pakilo į skaidriausių šalies įmonių sąrašo viršūnę. Sąrašą sudarantis tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyrius „Circle K“ įvertino kaip 100% skaidrią. Įmonė pirmą vietą šiais metais dalinasi su „Energijos skirstymo operatoriumi“ ir „Tele2“. Pernai „Circle K Lietuva“ kartu su „Lietuvos dujų tiekimu“ skaidriausių […]

  Straipsniai »

Skubomis įvedamos mokesčių reformos gresia vežėjų bankrotais

Lietuvos verslo konfederacija (LVK), Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ ir Lietuvos vežėjų asociacija perspėja, kad paskubomis priimamos mokesčių permainos ne tik neleidžia verslui pasiruošti naujoms sąlygoms, bet grasina masiniais bankrotais arba verslo iškėlimu į užsienį. Naujos su minimalia mėnesine alga (MMA) susijusios mokestinės taisyklės ypatingai skaudžiai palies vieną didžiausių mokesčių mokėtojų – vežėjų sektorių, […]

  Straipsniai »
Augant elektromobilių skaičiui sostinėje šiemet atsiras dar 59 greito įkrovimo stotelės

Augant elektromobilių skaičiui sostinėje šiemet atsiras dar 59 greito įkrovimo stotelės

Vilniaus meras Remigijus Šimašius, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir bendrovės „Ignitis grupė“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas šiandien Upės gatvėje atidarė elektromobilių greitos įkrovos stotelę, kuri priklausys didžiausiam greito įkrovimo elektromobilių tinklui Lietuvoje. Šiemet bus įrengtos 59 didelės galios elektromobilių įkrovimo stotelės, kurių daugumoje vos per 30 minučių bus galima pasikrauti elektra varomo automobilio bateriją. Šiuo […]

  Straipsniai »

Pavėžėjimo paslaugų organizatorius “OPTI” traukia kozirį: sistemoje diegiamas dirbtinis intelektas

Vos prieš kelis mėnesius, itin plačiai nuskambėjusi, Seimo priimta nauja Kelių transporto kodekso redakcija, kuria buvo sugriežtintos ir atskirtos pavėžėjimo ir taksi vairuotojų veiklos, į pavėžėjimo paslaugas teikiančių firmų gyvenimą įnešė chaoso ir pokyčių prieskonio. Kol vienoms pavėžėjimo ir taksi paslaugų įmonėms, prisitaikant prie naujų standartų, tenka reorganizuotis ir nemenkai investuoti, kad galėtų išpildyti naują […]

  Straipsniai »