Vairuotojų sveikatos patikrinimas: kodėl reiktų suskubti ir kas lauks pavėlavusiųjų

Vairuotojų sveikatos patikrinimas: kodėl reiktų suskubti ir kas lauks pavėlavusiųjų

Šiuo metu, net jei vairuotojas turi negaliojančią medicininę sveikatos pažymą, jis vairuoti gali, tačiau po pusmečio ši situacija pasikeis. Nuo kitų metų Lietuvos vairuotojų laukia nauja tvarka – vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su medicininės pažymos galiojimo trukme. Šiemet turėjusi įsigalioti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisa atidėta metams – iki 2025 m. sausio 1 dienos.

„Nuo kitų metų pasibaigus medicininės pažymos galiojimo terminui, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Pasitikrinus sveikatą ir gavus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatomas automatiškai. Naujoji tvarka turėjo įsigalioti nuo šių metų pradžios, tačiau buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis. Jei jis nebūtų patvirtintas, „Regitros“ duomenimis, apie 263 tūkst. vairuotojų nuo šių metų pradžios nebūtų galėję sėsti prie vairo. Taigi, vairuotojai turi dar pusmetį suskubti ir kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl sveikatos patikrinimo vairuotojo pažymėjimui“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Jos teigimu, draudžiamųjų įvykių statistika rodo, kad sutrikus vairuotojo sveikatai eismo nelaimių metu nukenčia ne tik sunegalavęs vairuotojas bei jo transporto priemonė, bet ir kiti eismo dalyviai. „Esame užfiksavę atvejų, kai automobilis išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą, atsitrenkia į prieš jį ta pačia eismo juosta važiuojančią ar kelkraštyje stovinčią transporto priemonę. Pasitaiko eismo įvykių, kuomet vairuotojui pasijutus blogai, po smūgio į kitą automobilį transporto priemonė apvirsta. Į stotelėje stovėjusį vilkiką dėl vairuojančio asmens sveikatos sutrikimo atsitrenkus jo vairuojamam automobiliui atlyginti nuostoliai siekė 14 tūkst. eurų, nuvažiavus į kelkraštį ir apgadinus kito žmogaus turtą – 9 tūkst. eurų. Eismo nelaimių vidutinė žala, kai įvykis nutinka dėl sutrikusios vairuotojo sveikatos, siekia tūkstantį eurų“, – pasakoja draudikė.

Ji atkreipia dėmesį, kad sukėlus eismo įvykį, kai vairuotojo pažymėjimo galiojimas sustabdytas, žalą atlyginęs draudikas gali pareikšti reikalavimą sugrąžinti išmokėtas sumas. „Taigi, sveikatos nepasitikrinimas vairuotojams gali turėti ne tik formalių administracinių, bet ir finansinių pasekmių“, – teigia draudimo bendrovės atstovė. 

Nesilaikantiems reikalavimų – administracinė atsakomybė

Pasak V. Katilienės, naujoji tvarka leis sumažinti eismo nelaimių, kurios kyla dėl vairuotojų sveikatos būklės, skaičių. „Praktika rodo, kad vairuotojai dėl regėjimo ar klausos problemų, širdies sutrikimų ir dėl neurologinių ar psichikos ligų sukelia eismo nelaimes. Tokių eismo įvykių padažnėja šiltuoju sezonu, kai į kelius išrieda tie vairuotojai, kurie, esant sudėtingesnėms eismo sąlygoms šaltuoju metų laiku, nevairuoja “, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Vairuotojams, norintiems sužinoti iki kada galioja jų medicininė pažyma, V. Katilienė rekomenduoja apsilankyti „Regitros“ interneto svetainėje ir, patvirtinus savo tapatybę, peržiūrėti medicinines pažymas.

Neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų sveikatos pažyma galioja 10 metų, nuo 66-erių iki 79-erių – penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – dvejus metus. Dirbantiems pagal darbo sutartis – krovininių automobilių, taksi, greitosios pagalbos, specialiųjų tarnybų ir kitiems vairuotojams – iki 80 metų – dvejus metus, nuo 80 metų – vienerius metus.

Už reikalavimų nesilaikymą vairuotojams gresia administracinė atsakomybė: bauda nuo 30 iki 50 eurų.

Savanoriškai tikrinasi maža dalis vairuotojų

Pasak klinikos „InMedica“ šeimos gydytojos Veslavos Buzan, vairuotojų sveikata yra tiesiogiai susijusi su eismo saugumu, nes žmogaus savijauta daro įtaką jo dėmesio koncentracijai, judesių koordinacijai ir gebėjimui saugiai vairuoti. „Visos ligos, galinčios sukelti staigius negalavimus, didina eismo nelaimių riziką. Dažniausiai tai yra širdies ir kraujagyslių ligos, dėl kurių įvyksta staigūs kraujotakos sutrikimai, nervų sistemos ir kiti susirgimai, galintys sukelti staigius cerebralinės – galvos smegenų – veiklos sutrikimus”, – sako šeimos gydytoja.

Visgi, pasak V. Buzan, pasibaigus medicininės pažymos galiojimui didelė dalis pacientų apsilanko pas gydytoją iš pareigos, bet ne dėl to, kad sąmoningai norėtų pasitikrinti sveikatą. „Dažnai vairuotojai skuba, nes jau būna pasibaigęs pažymos galiojimo terminas. Kreipiasi į gydytoją, pas kurį apsilankyti galima greičiausiai, o ne į savo gydantį mediką”, – pasakoja gydytoja.

Jos teigimu, profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ne tik privalomuosius medicininius tyrimus, bet ir numatytą atsakomybę perduoti gydytojui visą informaciją apie esamus arba ankstesnius sveikatos sutrikimus. „Tai leidžia nustatyti galimų susirgimų riziką ir tinkamai įvertinti asmens galimybę vairuoti. Gydytojas gali neturėti visų sveikatos duomenų medicininiuose asmens dokumentai. Neretai tuo pasinaudoja pacientai, bandydami nuslėpti rimtus susirgimus ar negalavimus, ypač, kai dėl vairuotojo medicininės pažymos kreipiasi ne į savo gydantį gydytoją“, – sako V. Buzan.

Nors sveikatos patikrinimas, pasak šeimos gydytojos, aktualus visiems, jis ypač svarbus vairuotojams nuo 50 metų, nes su amžiumi atsiranda daugiau sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos ir gebėjimui vairuoti. „Sveikatos pažymos vairuotojams gali būti neišduodamos sergant epilepsija, esant regėjimo sutrikimams, judėjimo sistemos negalavimams, kurie kelia pavojų saugiam transporto priemonės vairavimui, taip pat  – susirgimams, kurie gali sukelti staigius širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, pavyzdžiui, sunkias aritmijas. Vairuotojams, sergantiems tam tikromis psichinėmis ligomis ar turintiems priklausomybių, vairuotojo pažyma taip pat nebus išduota“, – pabrėžia V. Buzan.

Būtina pateikti teisingą informaciją

Jos teigimu, pažymos asmuo taip pat gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę. „Neišduoti pažymos galima ir dėl nenuspėjamų ar ūmių sveikatos problemų, ypač, jeigu turima būklė trumpuoju laikotarpiu gali paveikti vairavimo gebėjimus. Tokiais atvejais šeimos gydytojas gali stabdyti pažymos išdavimą iki tol, kol problema bus išspręsta arba žmogaus būklė stabilizuosis“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Pasak V. Buzan, didesnė dalis vairuotojų į šį patikrinimą, deja, žiūri neatsakingai. „Svarbu  neatidėti vairuotojo sveikatos patikrinimo paskutinei minutei, tai ypatingai aktualu tiems vairuotojams, kurie turi lėtinių susirgimų, nes neretai prireikia tyrimų ar specialisto konsultacijos dėl galimybės vairuoti įvertinimo. Toks ištyrimas kartais gali užtrukti iki kelių mėnesių. Dėl vairuotojo sveikatos pažymos išdavimo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes jus gydantis medikas tiksliausiai įvertins jūsų galimybę vairuoti“, – pataria V. Buzan.

Pranešimą paskelbė: PR Service, PR Service (UAB PIAR)

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Vasaros kelionės elektromobiliu Lietuvoje: kur patogiausia važiuoti atostogoms?

Vasaros kelionės elektromobiliu Lietuvoje: kur patogiausia važiuoti atostogoms?

Vis daugiau Lietuvos gyventojų renkasi keliones elektromobiliais, siekdami ne tik išvengti taršos, bet ir mėgautis komfortišku bei tylesniu važiavimu. Nors ilgesnės kelionės elektromobiliu jau nebėra retenybė, dalis vairuotojų vis dar svarsto ar patogu būtų leistis į tolimesnes keliones po Lietuvą. „Elektrum Lietuva“ elektromobilių produktų vystymo vadovė Laura Doraitė-Gudavičienė pasidalino įžvalgomis apie patogiausias kryptis Lietuvoje vasarą […]


Susisiekimo ministras M. Skuodis apdovanos jubiliejinių „Aurum 1006 km“ lenktynių kvalifikacijos nugalėtojus

Susisiekimo ministras M. Skuodis apdovanos jubiliejinių „Aurum 1006 km“ lenktynių kvalifikacijos nugalėtojus

Penktadienį, liepos 19 d., Palangoje susisiekimo ministras Marius Skuodis apdovanos jubiliejinių, 25-ąjį kartą vykstančių automobilių lenktynių „Aurum 1006 km“ kvalifikacijos nugalėtojus. Šios jau ketvirtį amžiaus vykstančios lenktynės pritraukia automobilių sporto mėgėjus ne tik iš visos šalies, bet ir iš užsienio. M. Skuodis apdovanos automobilių lenktynių „Aurum 1006 km“ kvalifikacijos nugalėtojus. Kvalifikacijos lenktynių metu dalyviai varžosi dėl […]


Elektromobilių įkrovimo stotelių kūrėja „Elinta Charge“ turi naują vadovą

Elektromobilių įkrovimo stotelių kūrėja „Elinta Charge“ turi naują vadovą

Į kitą plėtros etapą elektromobilių įkrovimo stotelių kūrėja ir gamintoja „Elinta Charge“ žengia su nauju vadovu. Įmonės generaliniu direktoriumi paskirtas Vaidas Bielinis, kurio pagrindiniai tikslai bus orientuoti į tvarų bei nuoseklų įmonės augimą, patikimiausių ir technologiškai pažangiausių produktų kūrimą ir kryptingą komandos darbą. Daugiau nei 20 metų verslo plėtros patirtį technologijų ir telekomunikacijų srityse sukaupęs […]


Profesinio mokymo privalumai ir dar vis jį supantys mitai

Profesinio mokymo privalumai ir dar vis jį supantys mitai

Nors profesinis mokymas Lietuvoje sparčiai populiarėja, visuomenėje dar vis vyrauja jį supantys mitai. O tai neretai jauną žmogų nukreipia ne tuo keliu, kurį jis iš tiesų norėtų pasirinkti. „Planuojantys dar šiais metais įstoti į profesinio mokymo įstaigą, tai gali padaryti iki rugpjūčio 5 d. LAMA BPO sistemoje. Tačiau neretai susiduriama su situacijomis, kuomet artimieji bando […]


„Via Baltica“, jūrų ir oro uostų bei kitiems strateginiams transporto projektams Lietuvoje – reikšminga ES parama

„Via Baltica“, jūrų ir oro uostų bei kitiems strateginiams transporto projektams Lietuvoje – reikšminga ES parama

Lietuvos ir tarptautiniam susisiekimui strategiškai svarbaus magistralinio kelio „Via Baltica“ paskutinės atkarpos nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos rekonstrukcijai Europos Komisija (EK) šią savaitę papildomai skyrė 48 mln. eurų Europos infrastruktūros tinklų priemonės (Connecting Europe Facility, CEF) lėšų. Užbaigus šią 12 kilometrų ilgio atkarpą, planuojama, kad automagistralė nuo Kauno iki Varšuvos bus visiškai užbaigta jau 2025 […]


Lietuva steigs transporto atašė pareigybę Ukrainoje

Lietuva steigs transporto atašė pareigybę Ukrainoje

Lietuva steigs transporto atašė pareigybę Ukrainoje. Darbą Kyjive esančioje Lietuvos ambasadoje transporto atašė pradės spalio 1 d. Šiam Susisiekimo ministerijos siūlytam nutarimo projektui šiandien pritarė Vyriausybė. Naujoji pareigybė kuriama siekiant stiprinti atstovavimą Lietuvos ekonominiams interesams užsienyje, kurie vis aktualesni vykstant transporto paslaugų eksporto rinkų diversifikacijai, transporto ir logistikos sektoriaus įmonėms ieškant naujų partnerysčių, tiekėjų, žaliavų […]