Už automobilių rinkos skaidrumą kovojanti asociacija pasipildė pirmaisiais nariais

1

Už automobilių rinkos skaidrumą kovojanti asociacija pasipildė pirmaisiais nariais

Automobilių rinkos skaidrumas vis dar kelia didelį galvos skausmą ne tik pavieniams vairuotojams, bet ir skirtingų šalių ekonomikoms. Nesąžiningi transporto priemonių pardavėjai iškreipia konkurencinę aplinką, o apgauti pirkėjai nebenori kartoti naudoto automobilio pirkimo patirties. 

Lietuvoje įsteigta tarptautinė „Association of Automotive Intelligence“ asociacija vienija narius, kurie siekia įnešti daugiau skaidrumo į naudotų automobilių rinkas. Pasak asociacijos prezidento Mato Buzelio, prie iniciatyvos jau prisijungė pirmieji nariai.

„Džiaugiamės, kad asociacija  sulaukė susidomėjimo tarp visiškai skirtingų, tačiau glaudžiai su automobilių rinka susijusių verslų bei įmonių“, – teigia M. Buzelis. „Mūsų tikslas – vystyti dialogą su atsakingomis institucijomis tarptautiniu mastu bei paaiškinti, kodėl turėtų būti keliami griežtesni skaidrumo standartai.“

Siūlo atvirai diskutuoti dėl jautrios informacijos

Prie „Association of Automotive Intelligence“ prisijungė valstybės įmonė „Regitra“, skelbimų portalas „Autogidas“, automobilių prekybos bendrovė „Autojuta“ bei transporto priemonių istorijos patikros platforma „carVertical“.

Valstybės įmonės „Regitra“ direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas pastebi, kad reikalinga diskusija, kurioje būtų aptarti viešojo intereso arba pirkėjų apsaugos klausimai.

Anot jo, Europos Sąjungos rinkoje tiek transporto priemonių, tiek jų detalių, tiek atstatomojo remonto darbų kainos yra panašios, todėl pirkėjams konkurencinga kaina dažnai siūloma klastojant ridą ar slepiant defektus. 

„Daugeliu atvejų, galėtume labiau pasitikėti pardavėju ir geriau užtikrinti pirkėjo teises, jei tik būtų kontroliuojama atstatomų transporto priemonių po eismo įvykių veikla. Tačiau tai neįmanoma be skaidresnės rinkos.  Svarbu ne tik užtikrinti  kontrolę, bet ir sudaryti galimybę pirkėjams gauti duomenis apie transporto priemonės techninę būklę, buvusius eismo įvykius, ridą ir kitus susijusius dalykus. Tačiau čia kyla klausimas – kiek ir kokių duomenų gali būti atviri ir prieinami, ir kada tai tampa jautria informacija, susijusia su asmens duomenų apsauga?“ – svarsto „Regitra“ atstovas.

Panašią poziciją turi ir transporto priemonių istorijos patikros platformai „carVertical“ vadovaujantis Rokas Medonis. Jis teigia, automobilių rinkos skaidrumo esminė problema yra suvaržytas duomenų judėjimas.

„Automobilių kėbulo numerio paskirtis yra identifikuoti unikalius automobilius, tačiau dėl sunkiai suprantamų priežasčių duomenys, pasiekiami su VIN (kėbulo) numeriu, yra priskiriami prie jautrių duomenų. Rinkos skaidrumą riboja tik duomenų pasiekiamumo problema. Atviresni duomenys sukurtų aplinką, kurioje klastoti parduodamo automobilio ridos duomenis arba maskuoti defektus būtų pernelyg rizikinga“, – teigia R. Medonis.

Automobilių verslas nori sąžiningos konkurencijos

Ne paslaptis, kad rinkoje skaidrumo problemos erzina ne vieną sąžiningai dirbantį verslą. Kol vieni stengiasi ir investuoja į savo reputaciją bei parduodamų automobilių kokybę, kiti savo pelno maržas didina bandydami nuslėpti transporto priemonės vertę mažinančius faktus.

Prie „Association of Automotive Intelligence“ narių prisijungusį skelbimų portalą „Autogidas“ valdančios įmonės „Vertikali medija“ direktorius Evaldas Narbuntovičius tvirtina, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai pardavėjas pateikia ne visą informaciją apie parduodamą automobilį.

„Automobilis pagal savo vertę dažnai yra antras pirkinys po nekilnojamojo turto, o didelė dalis transporto priemonių vis dar parduodama nuslepiant dalį tiesos nuo pirkėjų. Tai meta šešėlį ant visų automobilių pardavėjų įvaizdžio, nes nuo jų nukentėję pirkėjai blogą patirtį tapatina su transporto priemonės įsigijimu bendrai. Turėtų būti sudaryta tokia aplinka, kad pirkėjams nė nekiltų mintys apie galimą nekokybiško automobilio įsigijimą,“ – teigia E. Narbuntovičius.

Automobilių pirkėjai moka ir už ramybę

Tuo tarpu automobilių prekybos „Autojuta“ Vilniaus filialo vadovas Justas Grendelis tvirtina įžvelgiantis pozityvų pokytį pirkėjų elgesyje. Anot jo, šių dienų pirkėjai už ramybę noriai sumoka daugiau – jie renkasi kokybiškesnį, tačiau brangesnį automobilį vietoje neapibrėžtumo bei dažnų apsilankymų servisuose.

„Prieš dešimt metų buvo sunku konkuruoti su juodąja rinka, tačiau dabar didesnė klientų dalis renkasi automobilį su aiškia bei švaria istorija. Tokio automobilio pirkimo kaina gali būti didesnė net trečdaliu, tačiau klientai vertina tokius sandorius, po kurių nereikia nerimauti dėl nenumatytų apsilankymų automobilių servisuose. Pirkėjai dažniau renkasi sąžiningumą, o po geros patirties ir vėl sugrįžta“, – akcentuoja automobilių prekyboje 15 metų dirbantis J. Grendelis.

Naudotų automobilių prekybos skaidrumą pagerinti siekiančios asociacijos „Association of Automotive Intelligence“ prezidentas M. Buzelis tvirtina, kad sukčiavimas kol kas yra neatsiejama daugelio valstybių automobilių rinkos dalis. Tačiau argumentuota pozicija gali padėti pakeisti padėtį ir suteikti geresnę pirkėjų apsaugą.

Daugiau informacijos:

Matas Buzelis, „Association of Automotive Intelligence“ prezidentas

matas@aaintelligence.org

+370 671 17771

Pranešimą paskelbė: Tadas Ukrinas, UAB „Potissimus“

Rekomenduojame

„Rail Baltica“: viešinamos geležinkelių Kauno geležinkelių mazgo specialiojo plano alternatyvos vystymo planas

„Rail Baltica“: viešinamos geležinkelių Kauno geležinkelių mazgo specialiojo plano alternatyvos vystymo planas

Visuomenė jau gali susipažinti su parengtu Kauno geležinkelio mazgo susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano koncepcija ir strateginio pasekmių aplinkai vertinimo ataskaita. Vietovių, esančių šalia Kauno geležinkelio mazgo, bendruomenės, susijusios organizacijos ir visuomenė kviečiamos aktyviai dalyvauti teritorijų planavimo procese, viešo svarstymo metu argumentuotai išsakyti savo pasiūlymus. „Kauno geležinkelio mazgas – viena sudėtingiausių geležinkelio infrastruktūrų, per […]

Sostinėje praūžė vairuotojų profesinio meistriškumo varžybos

Sostinėje praūžė vairuotojų profesinio meistriškumo varžybos

Liepos 5 d. UAB „Vilniaus viešasis transportas“ Viršuliškių transporto departamente įvyko jau tradicija tapusios autobusų ir troleibusų vairuotojų profesinio meistriškumo varžybos. Tai – 21-osios, rekordais ir staigmenomis pažymėtos varžybos. Renginį atidarė ir dalyvius bei svečius pasveikino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ generalinis direktorius Darius Aleknavičius. „Pirmiausia didelis ačiū visiems viešojo transporto darbuotojams, kurie nenuilstamai dirba savo […]

Verslas prašo greičiau baigti geležinkelio vėžės tiesimą Šiauliuose

Verslas prašo greičiau baigti geležinkelio vėžės tiesimą Šiauliuose

Šiaulių bei visos Lietuvos verslininkus ir pramonininkus vienijančios organizacijos prašo toliau tęsti naujos geležinkelio linijos link Šiaulių laisvosios ekonominės zonos ir Šiaulių oro uosto statybą. Šiuo metu įrengtos geležinkelio infrastruktūros – 1,4 km ilgio vėžės, esą nepakanka norint užtikrinti mieste veikiančių įmonių konkurencingumą ir naujų investicijų atėjimą. Šiaulių pramoninis parkas (plotas 56 ha), laisvoji ekonominė […]

WIZZ AIR LĖKTUVAS PIRMĄKART SKRIDO VAROMAS TVARIAIS DEGALAIS

WIZZ AIR LĖKTUVAS PIRMĄKART SKRIDO VAROMAS TVARIAIS DEGALAIS

Sparčiausiai auganti Europos oro linijų bendrovė Wizz Air pirmą kartą atliko skrydį, naudodama tvarius degalus. Europos Sąjungos darnaus judumo konferencijos „Connecting Europe Days 2022“ proga, bendrovė dalį lėktuvo degalų pakeitė tvariais aviaciniais degalais (angl. sustainable aviation fuel, SAF). Parodomasis skrydis vyko iš Bukarešto Henri Coanda tarptautinio oro uosto į Liono Sent Egziuperi oro uostą. Tvarus […]

Rekordinis birželio mėnuo automobilių vairuotojams – nuostolių per vieną mėnesį tiek, kiek pernai jų buvo per visus metus

Rekordinis birželio mėnuo automobilių vairuotojams – nuostolių per vieną mėnesį tiek, kiek pernai jų buvo per visus metus

Pasibaigus pirmajam vasaros mėnesiui, ekspertai pastebi labai aiškią stichinių nelaimių tendenciją – rekordiškai, lyginant su ankstesniais metais, birželį per audras nukentėjo transporto priemonės. „Lietuvos draudimo“ duomenys atskleidžia, kad per šį birželio mėnesį dėl audrų automobiliai patyrė daugiau nuostolių, nei per visas 2021 metų audras. Nuostolių – keturis kartus daugiau nei praėjusį birželį Kaip sako draudimo […]

Jaunieji vairuotojai avarijų sukelia dukart daugiau, bet jų žalos mažesnės

Jaunieji vairuotojai avarijų sukelia dukart daugiau, bet jų žalos mažesnės

Lietuvoje asmenų, turinčių galiojantį vairuotojo pažymėjimą, šių metų pradžioje buvo apie 1,5 mln. Apie 4,45 proc. iš jų – pradedantieji vairuotojai, kurių automobiliai yra pažymėti klevo lapais. Oficialioji įskaitinių autoįvykių, kuriuose nukentėjo žmonės, statistika rodo, kad pradedantieji vairuotojai yra apie 8 proc. autoįvykių kaltininkai. BTA Draudimas, turintis duomenų ne tik apie įvykius, kuriuose nukentėjo žmonės, […]