Psichologė-psichoterapeutė: kalbėjimas su vaikais apie saugų eismą gali padėti išvengti nelaimingų nutikimų kelyje

1

Psichologė-psichoterapeutė: kalbėjimas su vaikais apie saugų eismą gali padėti išvengti nelaimingų nutikimų kelyje

Pernai per pirmuosius dvejus mokslo metų mėnesius Lietuvoje kelių eismo įvykių metu buvo sužalota daugiau nei 120 vaikų. Psichologė-psichoterapeutė ragina kalbėtis su vaikais nuo pat pirmųjų rudens dienų ir atskleidžia tinkamiausius būdus, kaip tai daryti bei pabrėžia, kad svarbus ne tik tėvų, bet ir visuomenės indėlis. 

Prasidėjus naujiems mokslo metams, svarbu prisiminti ir tai, jog pastaraisiais metais didesnę laiko dalį vaikai mokėsi nuotoliniu būdu ir po vasaros gali būti labiau išsiblaškę nei įprastai. Kita vertus, ir suaugę žmonės, vairuotojai, po vasaros labiau atsipalaidavę, todėl sugrįžti į įprastą darbinį ritmą visiems gali būti sudėtinga.

Būtina rodyti tinkamą pavyzdį

Psichologė-psichoterapeutė Svetlana Misevičienė atkreipia dėmesį, jog vaikai mokosi iš pačių tėvų ir visuomenės elgesio, todėl būtina rodyti tinkamą pavyzdį.

„Jau nuo pat kūdikystės vaikams turėtume rodyti tinkamą elgesio modelį, nes taip jie mokosi kur kas lengviau ir greičiau. Ne išimtis ir kelių eismo taisyklės – pirmiausia patys tėveliai nuolat turėtų galvoti, kaip elgiasi prie perėjos, degant raudonam ar geltonam šviesoforo signalui ar vairuodami automobilį. Matydami, kaip galima ar negalima elgtis, vaikai greičiau įsimins, kas yra svarbu.

Taip pat labai svarbi yra aplinka, žmonės, esantys šalia, stovintys prie kelio kartu su vaikais. Tai, kad visuomenė būtų socialiai atsakinga ir savo pavyzdžiu rodytų tinkamą elgesį gatvėje, primintų vaikams saugumo taisykles, yra itin svarbu“, – sako psichologė-psichoterapeutė Svetlana Misevičienė.

Apie visuomenės įsitraukimą saugant vaikus kelyje kalba ir „Lietuvos draudimas“, jau 22-ejus metus vykdydamas socialinę akciją „Apsaugok mane“, kurios metu siekia atkreipti visuomenės dėmesį į jauniausių eismo dalyvių saugumą.

„Mums svarbu, kad po kiekvienos vasaros, vaikų grįžimas į mokyklas būtų sklandus ir saugus. Todėl metai iš metų rugsėjo mėnesį visiems Lietuvos moksleiviams dovanojame nemokamą draudimą nuo nelaimingų nutikimų kelyje ir daug kalbame tam, kad kiekvienas iš mūsų nepamirštume vaikams rodyti tinkamą pavyzdį“, – pasakoja „Lietuvos draudimo“ Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorė Aurelija Kazlauskienė.

5 patarimai, kaip kalbėti, kad vaikai suprastų

Anot psichologės-psichoterapeutės, kalbant apie vaikų mokymą, siekiant jiems perduoti norimą žinią, būtina žinoti keletą svarbų dalykų.

Visų pirma, negąsdinkite ir nesistenkite įbauginti vaiko. Verčiau jau skatinkite ir pagirkite jo savarankiškai atliktus teisingus veiksmus, pastebėkite juos ir aptarkite. Pavyzdžiui, jei vaikas sustojo ir apsidairė prieš išbėgdamas į gatvę – atkreipkite jo dėmesį į tai, kas nutiko gero.

Imituokite įvairias situacijas. Žaisdami su mašinėlėmis ar kitomis figūrėlėmis, galite sukurti įvairiausių situacijų. Taigi būkite kantrūs ir išradingi – kartais panaudokite žaidimus kalbėdami apie svarbius dalykus.

Naudokite vaizdinę ir garsinę medžiagą. Raskite internete trumpus filmukus apie saugų eismą ir žiūrėkite kartu su vaikais. Vaizdinė ir garsinė medžiaga yra lengviau įsimenama. Medžiagą svarbu parinkti pagal vaiko amžių, kad tai nebūtų, pavyzdžiui, per žiaurus turinys vaikams.

Gatvėje nevenkite kalbėti apie blogus pavyzdžius. Stebėkite su vaikais, kas vyksta gatvėje ir parodykite, paaiškinkite, kas buvo ne taip bei kodėl. Taip mažieji kelių eismo dalyviai įsimins lengviau, kaip vertėtų elgtis ir koks elgesys nėra tinkamas ar gali kelti pavojų.

Kalbėkite vaikams suprantama kalba. Atitinkamai pagal vaiko amžių, parinkite jam suprantamus žodžius, pavyzdžius, kalbėkite trumpais sakiniais nuolat klausiant, ar suprato ir ką suprato.

Kaip teigia psichologė-psichoterapeutė, saugaus eismo taisyklės turėtų tapti gyvenimo kasdienybės dalimi, tokia pati kaip dantų valymas ar rankų plovimas. Būkite kantrūs ir duokite laiko vaikui įgusti atlikti veiksmus teisingai, jiems net nesusimąstant.

„Lietuvos draudimo“ atstovė teigia, kad šių metų akcijai taip pat neatsitiktinai buvo pasirinkta apie saugų eismą kalbėti su pačiais vaikais.

„Jau vasarą bendradarbiavome su vaikų vasaros stovyklomis ir klausėme pačių vaikų, kas jiems yra saugumas. Sulaukėme įvairiausių atsakymų, kurie tik parodo, jog vaikai žiūri atsakingai ir yra įsiminę nemažai taisyklių. Šiemet pasirinkome tokią formą, nes tikime, kad vaikų lūpomis ištarti žodžiai yra galingiausias kvietimas visuomenei atkreipti dėmesį į saugumą keliuose“, – sako Aurelija Kazlauskienė.

Video klipą galite pamatyti čia.

Vaikai – socialiai atsakingi piliečiai

Kaip teigia Svetlana Misevičienė, kadangi mokymasis vyksta kartojimo būdu, labai svarbu, kad vaikas matytų teigiamus pavyzdžius, girdėtų atsakymus į savo klausimus.

„Vaikai lengviau susidėlioja žinias apie taisykles visuomenėje ir savo elgesį viešoje erdvėje, jei mato ne tik tėvų, bet ir kitų aplinkinių suaugusių elgesį. Todėl visuomenei svarbu susitelkti ir visiems kartu prisidėti prie vaikų ugdymo. Šaunu, kai ne tik tėvai, bet ir švietimo darbuotojai, valstybė ir verslas susijungia bei kartu augina vaikus kaip socialiai atsakingus piliečius. Tikslai lengviau pasiekiami, kai panašios vertybės diegiamos mūsų visų kartu“, -– teigia psichologė-psichoterapeutė.

„Lietuvos draudimas“ atkreipia dėmesį, kad draudimo apsauga mokyklinio amžiaus vaikams įsigalios automatiškai pačią pirmą mokslo metų dieną ir dėl to tėveliams nieko daryti nereikia. Svarbiausia, kad jei moksleivis, keliaudamas pėsčiomis ar važiuodamas dviračiu šį rugsėjį pateks į eismo įvykį, apie tai reikia pranešti trumpuoju numeriu 1828 arba per bendrovės tinklalapį www.ld.lt ir nukentėjusiajam bus išmokėta priklausanti kompensacija. Visos „Apsaugok mane“ akcijos sąlygos skelbiamos čia.

Pranešimą paskelbė: Paulina Urbelytė, Agentūra 1323 (UAB Trylika-dvidešimt trys)

Kiti skelbimai:
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Rekomenduojame

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą […]

M. Skuodis neformalioje ministrų taryboje: siūlymams dėl vidaus degimo variklių atsisakymo dar trūksta argumentų ir pasirengimo

M. Skuodis neformalioje ministrų taryboje: siūlymams dėl vidaus degimo variklių atsisakymo dar trūksta argumentų ir pasirengimo

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad į transeuropinio transporto tinklo (TEN-T), apimančio „Rail Balticos“ projektą, planus svarbu įtraukti geležinkelio atšaką į Klaipėdą, o visi svarstymai dėl tradiciniais varikliais varomų automobilių draudimo turi būti paremti ne politiniais pareiškimais, bet svariais argumentais ir faktais. Tai Lietuvos ministras pareiškė neformalioje Europos Sąjungos (ES) susisiekimo ministrų taryboje, vykstančioje Brdo […]

M. Skuodis at the informal council of ministers: suggestions to abandon internal combustion engines still lack arguments and preparation

M. Skuodis at the informal council of ministers: suggestions to abandon internal combustion engines still lack arguments and preparation

Minister of Transport and Communications Marius Skuodis says that it is important to include a branch line to Klaipėda in the plans of the Trans-European Transport Network (TEN-T), which encompasses the Rail Baltica Project, and all considerations regarding prohibition of vehicles powered by traditional internal combustion engines should be based on strong arguments and facts […]

DPD plečiasi Šiaulių LEZ ir Telšiuose, naujų terminalų statyba kainuos 4 mln. eurų

DPD plečiasi Šiaulių LEZ ir Telšiuose, naujų terminalų statyba kainuos 4 mln. eurų

Vienam didžiausių Europoje siuntų pristatymo tinklų „DPD group“ priklausanti bendrovė „DPD Lietuva“ plečia siuntų skirstymo pajėgumus Lietuvoje. Nauji DPD siuntų skirstymo centrai bus pastatyti Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) ir Telšiuose, netoli policijos komisariato. Vien į šių centrų statybą numatoma investuoti daugiau kaip 4 mln. eurų, jie pradės veikti 2022 metų rudenį. Dėl „built-to-suit“ tipo […]

Rekordiniai Šiaulių oro uosto metai: išnuomojo 75 proc. sklypų, verslas investuos apie 25 mln. eurų

Rekordiniai Šiaulių oro uosto metai: išnuomojo 75 proc. sklypų, verslas investuos apie 25 mln. eurų

Ilgiausią Baltijos šalyse orlaivių kilimo-tūpimo taką turinčiam tarptautiniam Šiaulių oro uostui po ilgos tylos 2021-ieji tapo rekordinės plėtros metais. Jau 75 proc. sklypų savo teritorijoje išnuomojęs oro uostas ateitį planuoja su maždaug 25 mln. eurų vertės verslo investicijų perspektyva ir tikisi pritraukti nuomininkų likusiam ketvirtadaliui laisvos žemės. Šiaulių oro uosto direktorė Aurelija Kuezada teigia, kad […]

Lietuvos oro uostai primena: veido kaukių dėvėjimas keleivių terminaluose – lieka būtina saugumo priemonė

Lietuvos oro uostai primena: veido kaukių dėvėjimas keleivių terminaluose – lieka būtina saugumo priemonė

Lietuvos oro uostai primena, kad visi keleiviai prieš kelionę laukiantys skrydžio ir po kelionės patekę į terminalą – turėtų toliau dėvėti apsaugines veido kaukes. Tokia pati tvarka galioja ir keleivių terminaluose viešintiems lankytojams, artimiesiems, kurie pasitinka keleivius, šiuo atveju išimtis dėl privalomo kaukių dėvėjimo taikoma tik jaunesniems nei šešerių metų amžiaus vaikams. „Patekimas į Lietuvos […]