Kai Lietuvoje lapkritį ir gruodį dauguma susivynioja į šiltus pledus ir ieško lempučių namų jaukumui sukurti, Švedijoje, kaip ir visoje Skandinavijoje, atsiveria durys į visiškai kitokį tamsos pasaulį. Čia – miestus ir pasakišką gamtą apgaubusi poliarinė naktis leidžia patirti visai kitokius pojūčius ir net išvysti vieną gražiausių kosminių stebuklų – Šiaurės pašvaistes. Kur vykti, ką pamatyti ir ko paragauti šaltuoju metų laiku Švedijoje?
7 keltų reisai per savaitę tarp Klaipėdos ir Švedijos geriausiai byloja, kad lietuviams ši Skandinavijos šalis – labai patraukli kryptis ne tik darbui, studijoms, bet ir nepamirštamoms atostogoms. Kelionė į Švediją tamsiuoju sezonu gali skambėti neįprastai, tačiau tai – ypatingas laikas, kai gamta čia pasirodo savo paslaptingiausiame rūbe, o miestuose kiekviena detalė skleidžia tą jaukumo aurą, kurios taip trokštame prieš žiemos šventes.
Magiškos Kalėdų mugės kitaip – senovinėse pilyse
Visą Advento laikotarpį Švediją užlieja šiltų lempučių spindesys, kuris, saulei leidžiantis anksčiau nei Lietuvoje, ir džiugina ilgiau. Miestuose ir net nedideliuose miesteliuose pridygsta Kalėdų mugių, pavergiančių savo jaukumu, skanumynais ir rankų darbo dovanomis. Verta aplankyti ne tik sostinę Stokholmą, bet rinktis tas, kurios įsikūrusios prie pilių – daugelis tokių vyksta pietinio Skanės regiono senuosiuose rūmuose.
Rekomenduojama aplankyti tradicinę ir nuotaikingą kalėdinę mugę Bosjökloster, kur galėsite pasimėgauti karšto gėrimo puodeliu ir įsigyti vietos amatininkų dovanų bei maisto. Sjöbo Kalėdų mugėje Övedskloster miestelyje daugiausia dėmesio skiriama vietiniams maisto produktams ir amatams. Be to, arkliai čia traukia šventinius vežimus, chorai gieda kalėdines giesmes, galima aplankyti ūkio gyvūnus ir išvysti lėlių spektaklius. Ir, žinoma, viską įrėmina kalėdinės eglutės, žvakės, deglai, šafraninės bandelės, keptos dešrelės ir tradicinė kalėdinė nuotaika.
Bandelės ir reginys Švedijoje, kuriems lygių nėra
Tamsa Švedijoje reiškia ne vien naktį, bet ir šviesą – šviesą, kurią vietiniai sukuria įvairiais būdais, kad susidorotų su gamtos iššūkiais. Švedijoje gruodžio 13-ąją minima šviesos nešėjos šv. Liucijos diena, kuri švenčiama visur – nuo bažnyčių iki mokyklų ir miesto aikščių. O imbieriniais sausainiais ir legendinėmis šafraninėmis mielinėmis bandelėmis pakvimpa ne tik namai, restoranai, kavinės, bet, regis, visa šalis. Lussekatter švediškai reiškia „Liucijos katės“, kadangi šie kepiniai primena susirietusias keturkojes, o akis simbolizuoja razinos.
Kita neatsiejama šv. Liucijos tradicija – žvakių karūnos. Pagal legendą, Liucija slapta nešdavo maistą ir pagalbą besislapstantiems krikščionims katakombose. Kad galėtų laisvai naudoti rankas, ji ant galvos nešiodavo žvakių karūną, kuri apšviesdavo kelią tamsiuose tuneliuose.
Tęsiant šią simbolinę tradiciją, ir dabar per šv. Liucijos dieną mergaitės, kartais ir berniukai, rengiasi baltais drabužiais ir nešioja žvakių karūną ar neša žvakes rankas, simbolizuojančias šviesą tamsoje. Tokios giesmių lydimos procesijos tampa nepakartojimu ir ypatingą aurą skleidžiančiu reginiu, kuris palaipsniui populiarėja ir kitose šalyse, tačiau Švedijoje jis tiesiog užburiantis.
Laukinės gamtos magija ir maudynės jūroje net žiemą
Nors lapkričio ir gruodžio mėnesiai yra tamsūs, Švedijos miškai būna kupini gyvybės. Šie platūs spygliuočių miškai, pasipuošę sniego mantija, atrodo lyg iš pasakos. Pasivaikščiojimas tokioje aplinkoje leidžia jaustis lyg laike, kur nebuvo didmiesčių triukšmo, ir vienintelis garsas, kurį galite išgirsti, yra jūsų pačių žingsniai.
Švedijos pietuose sniego tai būna, tai nebūna, tačiau Karlshamno apylinkės siūlo gausybę takų ir pažintinių vietovių, kur galite patirti gamtos harmoniją ir ramybę bet kokiu oru. Nepamirškite pasiimti ir maisto, nes daugelyje takų yra įrengtos ir laužavietės.
Pavyzdžiui, už 10 km nuo Karlshamno esančiame Långasjönäs gamtos rezervate rasite ne tik pėsčiųjų takus, bet ir pirtį, pasivažinėjimui rogutėmis idealiai tinkančias trasas. Įdomu tai, kad XVIII ir XIX a. šioje vietovėje veikė popieriaus fabrikai, spirito varyklos, lentpjūvės, krakmolo gamyklos. Dauguma pastatų dabar tėra griuvėsiai, kurie laiko ir žmonių apleisti palieka gilų įspūdį.
Lietuvoje maudymasis šaltame vandenyje irgi populiarėja, tačiau švedai yra tikri to ekspertai. Todėl pasimėgauti maudynėmis jūroje galima nepriklausomai nuo oro sąlygų ir vandens temperatūros. Viena tokių vietų – „Väggabadet“, kuri ir pačioje Švedijoje vadinamas unikaliu objektu. Lietuviams patogu tai, kad ją galima aplankyti vos išlipus iš DFDS kelto, nes įsikūrusi Karlhamno pašonėje. Čia yra vidaus, lauko baseinai, jūros pirtis ir net šaltoji pirtis. O leidžiantis pakrante į pietinę Švediją, panašių maudynių vietų rasite ir daugiau: Ribersborgs kallbadhus, Bjerreds Saltsjöbad, Hotel Skansen, Kallis.
Jeigu žiema apdovanoja sniegu, pietinė Švedijos gamta kviečia į nuotykius: rengiami žygiai su sniego batais, visi stojasi ant slidžių lygumų slidinėjimo trasose, vyksta pasivažinėjimai sniegaeigiais, čiužinėjama su pačiūžomis ar leidžiamasi nuo kalnų slidinėjimo kurortuose. Vienas didžiausių ir populiariausių žiemos kurortų pietinėje Švedijos dalyje – Isabergas – yra įsikūręs vos už 190 kilometrų nuo Karlshamno uosto.
Kada ir kur pasigėrėti Šiaurės pašvaiste?
Šiemet net ir Lietuviai patyrė, kokios žadą atimančios yra dangų spalvingai nudažančios Šiaurės pašvaistės. Tačiau jeigu Lietuvoje jas pavyksta pamatyti tik išimtiniais atvejais, skandinavai tokiu reginiu mėgaujasi nepalyginamai dažniau.
Jeigu svajojate išvysti šį kosminį spektaklį – dabar pats metas, nes artėjame prie Saulės ciklo piko, kuris padidina galimybes pamatyti Šiaurės pašvaistę. Prognozuojama, kad maksimumas įvyks 2025 m. liepą, o iki tol Šiaurės pašvaistės naktų vis daugės.
Švedija garsėja savo aurora borealis šou, ypač arktinėse Laplandijoje vietovėse. Ketvirtadalį šalies teritorijos užimančioje Švedijos Laplandijoje driekiasi kalnai, miškai, teka laukinės upės ir plyti užšalę ežerai. Vienomis geriausių vietų Šiaurės pašvaistėms stebėti laikomi Abisko nacionalinis parkas, Kiruna ir Luleo miestai. Šiose vietovėse siūloma ir apsistoti unikaliose vietose, pavyzdžiui, ledo viešbučiuose „Icehotel“ ir „Treehotel“ ar skandinaviškuose tipiuose.
Nors Šiaurės Švedija yra geriausia vieta pamatyti Šiaurės pašvaistę, ja galima pasigėrėti ir kitur. Esant optimalioms sąlygoms, aurora borealis pavyks pamatyti visoje šalyje, iki pat pietinio Skanės pakraščio.
Šiaurės pašvaisčių „medžiotojai“ pataria naudotis programėlėmis, kurios nurodo jų aktyvumo tikimybę, taip pat tikrinti orų prognozę, kad naktis būtų giedra, be debesų. Ir norint ryškiausio vaizdinio – pavažiuoti toliau nuo mietų, kur yra kuo mažesnė šviesos tarša, ir gamta atsiskleidžia visu savo grožiu.
Pranešimą paskelbė: Ramunė Milerytė, Fabula ir partneriai, UAB
Naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale jau įdiegtos visos technologijos ir šiuo metu vyksta jų derinimo ir vidinio testavimo darbai. Moderniausia įranga pagrindiniame šalies oro uoste leis dvigubai išplėsti keleivių aptarnavimo pajėgumus, pagreitins procesus bei užtikrins dar geresnę keliavimo patirtį. „Siekdami turėti pažangiausią oro uosto išvykimo terminalą Baltijos šalyse, vykdėme daugiau kaip 15 didesnių ar […]
Klimato neutralumas iki 2050 m., automobilių su vidaus degimo varikliais gamybos ir pardavimo uždraudimas nuo 2035 metų ir t.t. Tai – priemonės, kurios kasmet vis labiau turėtų skatinti perėjimą prie elektromobilių. Vis dėlto, panašu, kad bent jau verslai skubėti nelinkę, mat 2024 m. augant Europos komercinių transporto priemonių pardavimams, elektromobiliai tame tarpe nesudarė itin reikšmingos […]
5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui Šiais laikais galima rasti programėlę kiekvienai gyvenimo sričiai – ne išimtis ir automobilio vairavimas. Rinkoje siūloma daugybė mobiliųjų aplikacijų, kurios ne tik palengvina kasdienę automobilio priežiūrą, bet ir padeda išvengti aibės nepatogumų kelyje. Tačiau kaip išsirinkti vertingiausias? Rinkos ekspertai dalinasi penkiomis naudingomis programėlėmis, kurios pravers tiek pradedantiesiems, tiek ir […]
„Adampolis Group“, įtvirtinusi savo pozicijas kaip oficiali „MAN Truck & Bus“ atstovė Lietuvoje ir Suomijoje, pradeda ambicingą plėtros projektą Kaune. Statomame naujame verslo komplekse bus sutelktos visos įmonių grupės paslaugos, o jame įsikursianti „MAN Truck & Bus Lietuva“ atstovybė taps vienu didžiausių MAN aptarnavimo centrų Europoje. „Adampolis Group“ yra viena didžiausių komercinio transporto bei specialiosios […]
2024m. gruodžio 3 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) Seimas pradėjo svarstyti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas, kuriomis siūloma aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams panaikinti teisę keliuose stabdyti dalį transporto priemonių ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų kiekį bei panaikinti privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą. […]
Šveicarijos tarptautinės oro linijos („Swiss International Air Lines“) nuo 2025 m. aviacijos sezono pradžios padidins skrydžių tarp Vilniaus ir Ciuricho skaičių. Reguliarūs tiesioginiai skrydžiai vasaros mėnesiais bus vykdomi kasdien. „Swiss International Air Lines“ (SWISS) skelbia, kad nuo 2025 m. aviacijos sezono pradžios tarp Vilniaus ir Ciuricho skraidys dažniau. Lyginant su 2024 m. vasaros sezonu, vežėjo […]