Pavasarį lietuviai tvarkosi ne tik aplinką ir namus, bet priduoda ir didžiausią kiekį senų, eksploatuoti netinkamų padangų. Anot atliekų tvarkymo ekspertų, daugiausiai padangų priduodama gegužę – birželį, nors didesnis aktyvumas jau pastebimas ir balandžio antroje pusėje, prasidėjus padangų keitimo sezonui. Vienos didžiausių Lietuvoje pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ duomenimis, pernai surinkta daugiau kaip 11,6 tūkst. tonų įvairių automobilinių atliekų.
Pernai bendrovė iš viso surinko ir sutvarkė daugiau kaip 11,6 tūkst. tonų padangų, alyvos, amortizatorių, filtrų, švino akumuliatorių, plastikų ir kitų automobilinių atliekų. Lyginant su 2020 metais, pagrindinių automobilinių atliekų kategorijų surinkimas didėjo: per metus surinktų padangų skaičius išaugo 8,4 proc., alyvos – 9,8 proc., amortizatorių – 5 proc., o filtrų – 1 proc.
„Mūsų duomenys rodo, kad amortizatorius, filtrus ir akumuliatorius gyventojai labiau linkę keisti antroje metų pusėje, ruošdami automobilius žiemai, o padangų daugiausiai priduoda vėlyvą pavasarį, taip pat lapkritį ir gruodį. Tai natūralu, nes vis daugiau vairuotojų keisdami padangas, senas tiesiog palieka autoservisuose, kuriuose jas keičia ar įsigyja naujas“, – sako Paulius Repšys, bendrovės plėtros direktorius.
Tačiau jis taip pat pažymi, jog nors tam tikrų kategorijų atliekų surinkimas didėja, Lietuvoje vis dar yra automobilių remonto įmonių, kuriose automobilinės atliekos tvarkomos netinkamai. Todėl labai svarbu, kad patys vairuotojai prieš palikdami automobilį techninei priežiūrai pasirinkto serviso specialistams, nepamirštų patikrinti jo patikimumo.
„Aplinką tausojančios iniciatyvos tampa svarbios vis didesnei daliai gyventojų, tad kalbant apie paslaugų tiekėjus, visi turime būti atidūs ir atsakingi – atvykus į servisą pirmiausia reikėtų apsidairyti ir įsitikinti, ar surenkamos atliekos rūšiuojamos – ar tepalams, filtrams, amortizatoriams ir kitokioms automobilinėms atliekoms laikyti yra numatytos specialiu ženklinimu pažymėtos talpos. Jeigu to nėra, tai yra pirmas signalas dėl neatsakingo atliekų tvarkymo.
Lietuvos teisės aktai numato, kad visi autoservisai privalo registruoti atliekų tvarkytojams priduodamų atliekų kiekius Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS). Norėdami įsitikinti, ar jūsų pasirinktas automobilių servisas atliekas tvarko tinkamai, jūs galite pasiteirauti serviso atstovo, ar įmonė veikloje susidariusias atliekas apskaito GPAIS. Jeigu atsakymas yra neigiamas – tai yra dar vienas įspėjantis signalas, kad greičiausiai automobilinėmis atliekomis serviso atstovai tinkamai nesirūpina“, – pažymi P. Repšys.
Įsibėgėjo pavasarinis padangų keitimas
Pasak „Žalvario“ atstovo, senas ir nebetinkamas naudoti padangas pristatyti galima į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kurios iš vieno gyventojo nemokamai priima iki 5 vienetų per metus. Senas padangas taip pat galima palikti ten, kur įsigyjamos naujos. Padangas turi priimti tiek specializuota parduotuvė, tiek automobilių serviso dirbtuvės, o palikti galima tokį patį kiekį tokio paties tipo transporto priemonei skirtų padangų, kiek yra įsigyjama naujų.
Autoserviso „Melga“ Vilniaus Verkių g. padalinio vadovas Andžej Ostrovski sako, jog pavasarį eilės norinčių pasikeisti padangas kartais nusidriekia jau kovo mėnesio gale, atšilus orams.
„Pakilus kelio temperatūrai greičiau dyla žieminių padangų guma, prastėja sukibimas su kelio danga, tad žmonės skuba keisti automobilio apavą. Šiemet tas skubėjimas ne visiems pasiteisino, nes jau po balandžio pirmos gamta iškrėtė pokštą ir padengė kelią sniegu, tad padangų keitimas vėl aprimo. Didžiausio klientų srauto tikimės ateinančią savaitę“, – pasakoja A. Ostrovski.
Autoserviso vadovas primena, kad prievolę pasikeisti padangas pavasarį turi tik dygliuotų žieminių padangų naudotojai ir privalo suspėti tai padaryti iki balandžio 10 d. Šio tipo padangos vertinamos kaip specialios paskirties padangos, todėl jų naudojimas griežtai reguliuojamas.
„Laiku nepasikeitus dygliuotų padangų gali kilti problemų tiek keliaujant į užsienį, tiek Lietuvos keliais. Yra nutikusi kuriozinė situacija, kuomet užsimiršęs vairuotojas dygliuotas padangas mūsų servise vasarinėmis pakeitė rugsėjo mėnesį, o po poros mėnesių grįžo vėl pasiruošti žiemai“, – teigia A. Ostrovski.
Pasak jo, absoliuti dauguma serviso klientų senas padangas palieka utilizavimui ir sandėliavimui su savimi nebesiveža.
Ką reikia žinoti apie pavasarinį padangų keitimą:
Apie UAB „ŽALVARIS“: UAB „Žalvaris“ yra viena didžiausių pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovių Lietuvoje, pernai surinkusi ir sutvarkiusi per 60 tūkst. tonų atliekų. 1965-ais metais veiklą pradėjusi įmonė šiuo metu tvarko daugiau kaip 180 skirtingų atliekų rūšių, kurių didžiausią dalį sudaro pramonės įmonių veikloje bei automobilių techninės priežiūros centruose susidarančios pavojingosios atliekos. Įmonėje dirba 150 darbuotojų, iš kurių 60 – įvairių sričių specialistai, įskaitant 11 darbuotojų, teikiančių aplinkosauginės dokumentacijos rengimo, atliekų apskaitos bei konsultavimo paslaugas.
Pranešimą paskelbė: Gintarė Dabrišiūtė, Integrity PR
Automatinis mašinų valdymas, papildytosios realybės panaudojimas statybų aikštelėje, skaitmeninių dvynių kūrimas – tai ateities technologijos, kurias jau galima sutikti didžiausių Lietuvos infrastruktūros projektų statybų aikštelėse. Šalies kelių tiesimo įmonių atstovai teigia, kad skaitmeninių technologijų įsigalėjimo kelių tiesyboje nauda yra milžiniška: darbai vyksta daug greičiau, tačiau realiuoju laiku užtikrinama jų kokybė, atitiktis projektiniams reikalavimams, mažėja ir nelaimingų […]
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį su savo patarėjais dirbo Rokiškyje. Daug dėmesio Rokiškyje valstybės vadovas skyrė viešojo transporto problematikai regione ir šalyje. Rokiškio geležinkelio stotyje vykusioje apskritojo stalo diskusijoje „Rokiškio rajono žmonių lūkesčius atitinkantis viešasis transportas“, kurioje dalyvavo Rokiškio bendruomenės, centrinės valdžios, savivaldos, keleivių vežimo įmonės „LTG Link“ atstovai, aptarti būtini sisteminiai pokyčiai ir […]
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti birželio pabaigoje, t.y. anksčiau nei numatyta sutartyje. Pėstiesiems per Nevėžį susisiekimas buvo ir yra užtikrinamas laikinu pontoniniu pėsčiųjų tiltu, kuriuo pėstieji galės naudotis ir iki tol, kol bus užbaigti rekonstruojamo […]
2023 m. birželio 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų) Dalies Seimo narių polinkis kuo labiau apriboti paspirtukų judėjimą privedė prie sudėtingos teisėkūros procedūros, kurią parlamentui išpainioti bus rimtas iššūkis, atkreipia dėmesį Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas. Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas nagrinėjo Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas, kuriomis nusitaikyta sureguliuoti judėjimą el. […]
Vienintelė oficiali „Mercedes-Benz“ atstovė mūsų šalyje bendrovė „Veho Lietuva“ įsigijo UAB „Auto Bodyshop“, vieną didžiausių kėbulo remonto įmonių Lietuvoje ir Baltijos regione. Šiuo žingsniu „Veho Lietuva“ siekia dar labiau išplėsti savo klientams siūlomų serviso paslaugų spektrą. „Šis sandoris yra nuoseklus mūsų įgyvendinamos strategijos, kurios stuburas – geriausia įmanoma klientų patirtis, žingsnis. Siekdami teikti aukščiausios kokybės […]
Įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) bepiločių orlaivių (dronų) reglamentų paketo nuostatas, pagrindinis Lietuvos oro navigacijos paslaugų teikėjas „Oro navigacija“ investuoja 2,5 mln. eurų į sprendimus, kurie leis dronų naudotojams paprasčiau naudotis oro erdve. „Oro navigacija“ pasirašė sutartį su Austrijos įmone „Frequentis“, su kuria kartu Lietuvoje diegs U-Space paslaugų teikimo sistemą – per mobiliąją aplikaciją bepiločių orlaivių […]