Motoblokų privalumai ir trūkumai: ar visus darbus ūkyje jie padeda atlikti?

1

Motoblokų privalumai ir trūkumai: ar visus darbus ūkyje jie padeda atlikti?

Motoblokai, dar vadinami kultivatoriais ar mini traktoriais, yra universalūs ir naudingi įrankiai mažiems ūkiams, daržams ir sodams. Jie gali padėti atlikti daugelį žemės ūkio darbų, tačiau, kaip ir bet kuris įrankis, turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Šiame straipsnyje aptarsime motoblokų privalumus ir trūkumus, siekdami padėti pradedantiesiems sodininkams ir daržininkams nuspręsti, ar jie tinka jų ūkio poreikiams.

Motoblokų privalumai

  • Universalumas. Motoblokai gali būti naudojami įvairiems darbams: dirvos arimui, kultivavimui, sodinimui, žolės pjovimui, sniego valymui ir netgi krovinių pervežimui. Įsigijus įvairius priedus, jų panaudojimo spektras dar labiau išplečiamas.
  • Efektyvumas. Motoblokai leidžia greičiau ir efektyviau atlikti daugelį žemės ūkio darbų. Pavyzdžiui, dirvos arimas motobloku yra daug greitesnis nei rankinis kastuvo naudojimas, o tai taupo laiką ir energijos.
  • Ekonomiškumas. Lyginant su dideliais traktoriais, motoblokai yra daug pigesni ir ekonomiškesni, ypač mažiems ūkiams ar sodams. Jų priežiūra ir eksploatacija taip pat kainuoja mažiau.
  • Lengvumas ir manevringumas. Motoblokai yra kompaktiški ir lengvai valdomi, todėl juos galima naudoti siaurose vietose ir mažose erdvėse, kur didelis traktorius netilptų. Beje, jiems laikyti nereikia didelio garažo, pakanka gana nedidelio ploto rūsyje arba įrankių namelyje. Jų dydis yra kaip žoliapjovės, tačiau verta pagalvoti, kur sudėti visus priedus.
  • Energinė nepriklausomybė. Dauguma motoblokų yra su benzininiu varikliu, todėl juos galima naudoti bet kur, nepriklausomai nuo elektros tiekimo.

Nepaisant visko, galima rasti ir nedidelių trūkumų. Jie išryškėja ypač po to, kai nuo motobloko pereinama prie mini-traktoriaus. Beje, tai asmeninė šio straipsnio autoriaus patirtis.

Motoblokų trūkumai

  • Fiziniai iššūkiai. Nors motoblokai sumažina fizinį darbą, jų naudojimas vis tiek reikalauja fizinių pastangų. Valdant motobloką reikia jį stumti ar traukti, o tai gali būti sunku ilgesnį laiką dirbant ar esant sunkiai dirvai. Tai labai pasijaučia bandant suarti nedidelį laukelį, arba išfrezuoti velėną.
  • Techninės žinios. Motoblokų naudojimui reikalingos tam tikros techninės žinios ir įgūdžiai. Pradedantiesiems gali prireikti laiko išmokti juos tinkamai naudoti ir prižiūrėti.
  • Eksploatacinės išlaidos. Nors motoblokai yra pigesni nei dideli traktoriai, jų eksploatacija vis tiek reikalauja išlaidų, susijusių su degalais, alyva, atsarginėmis dalimis ir technine priežiūra.
  • Ribotas galingumas. Motoblokai nėra tokie galingi kaip traktoriai, todėl gali netikti didesniems ūkiams ar sunkiems žemės ūkio darbams. Jie geriausiai tinka mažiems ir ūkiams, kuriuose yra ne daugiau kaip 1-3 arai dirbamos žemės. Didesnis plotas atima labai daug fizinių jėgų.
  • Triukšmas ir tarša. Dauguma motoblokų yra triukšmingi ir išleidžia išmetamąsias dujas ir šiek tiek dūmų, kurios gali būti kenksmingos aplinkai ir žmogaus sveikatai.

Ar motoblokai tinka visiems darbams ūkyje?

Motoblokai yra labai naudingi ir gali atlikti daugelį darbų mažame ir vidutiniame ūkyje, tačiau jie netinka visiems darbams. Pavyzdžiui, dideliems laukams ar sunkiai dirvai gali prireikti galingesnių įrankių, tokių kaip traktoriai. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad kai kurie specializuoti darbai gali reikalauti specifinių įrankių ar įrenginių, kurių motoblokas nepakeis.

Pradedantiesiems sodininkams ir daržininkams motoblokas gali būti puiki investicija, padedanti atlikti kasdienius darbus greičiau ir efektyviau. Tačiau prieš įsigyjant motobloką svarbu įvertinti savo ūkio poreikius, darbų apimtį ir savo galimybes valdyti ir prižiūrėti šį įrankį. Svarbiausia yra rasti tinkamą balansą tarp motobloko privalumų ir galimų trūkumų, kad jis taptų vertingu pagalbininku jūsų ūkyje. Motoblokų nuoma – puikus būdas įsitikinti, ar toks prietaisas jums reikalingas, ar geriau dar pataupyti ir įsigyti traktorių. Motoblokų nuoma kainuoja nedaug – 45-50 eurų parai. Per metus jų reikia 2-3 kartus, tad galima nesunkiai paskaičiuoti, ar apsimoka įsigyti 2-3 tūkstančius eurų kainuojantį prietaisą su priedais.

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Laura Doraitė-Gudavičienė: kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?

Laura Doraitė-Gudavičienė: kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?

Pastaraisiais metais elektromobilių populiarumas Lietuvoje auga sparčiausiai šalies istorijoje. Nors tobulėjantys technologiniai sprendimai ir valstybės iniciatyvos gyventojus skatina rinktis aplinkai draugiškas transporto priemones, vis dar susiduriame su iššūkiais, stabdančiais greitesnį perėjimą prie elektromobilių. Kiekvienas vairuotojas elektromobilio privalumus supranta skirtingai. Vienam tai tylus ir komfortiškas važiavimas, kitam – technologiniai aspektai, tokie kaip itin juntama elektromobilio akceleracija […]


Prasidėjus lapkričiui – 7 svarbiausios saugaus vairavimo taisyklės

Prasidėjus lapkričiui – 7 svarbiausios saugaus vairavimo taisyklės

Atėjus paskutiniam rudens mėnesiui ir pamažu artėjant žiemai, vairavimo sąlygos tampa neprognozuojamos: pirmasis sniegas ir ledas gali iškristi bet kada, sušlapę ar apledėję keliai didina avarijų riziką, o dėl klimato pokyčių šiuo metų laiku eismo sąlygų pokyčiai tampa staigūs ir sunkiai prognozuojami. Kaip tinkamai pasiruošti šiam laikui, atsako ekspertai. Neatidėliokite automobilio paruošimo žiemai Vairavimo mokytoja […]


5 pavojai vairuotojų tykantys rudenį: ką turi žinoti kiekvienas vairuotojas?

5 pavojai vairuotojų tykantys rudenį: ką turi žinoti kiekvienas vairuotojas?

Po vasaros ir šiltų rudens dienų vis dar atsipalaidavusius vairuotojus vis dažniau užklumpa tikrojo rudens pavojai. Vėsūs orai ir trumpėjančios dienos – tik dalis pokyčių, prie kurių jiems tenka prisitaikyti artėjant šaltajam sezonui. Nemažai pavojų keliuose vairuotojams lieka nematomi, todėl kai kuriais atvejais sustoti kelkraštyje ar išlipti iš automobilio – griežtai draudžiama. Ką turėtų prisiminti […]


Patarė, kaip išsirinkti EV įkrovimo stotelę: efektyvumą garantuoja tinkama elektromobilio ir įkroviklio kombinacija

Patarė, kaip išsirinkti EV įkrovimo stotelę: efektyvumą garantuoja tinkama elektromobilio ir įkroviklio kombinacija

Elektromobilių vairuotojams prireikus papildyti transporto priemonės energijos atsargas, veikiausiai natūraliai kyla noras ieškoti galingiausio įkroviklio. Visgi ekspertai tikina, kad toks požiūris ne visuomet yra teisingas. Be to, į pastarąjį niuansą patariama atkreipti dėmesį ir renkantis įkrovimo stotelę namams, kurią jau nuo vakar galima įsigyti su valstybės parama. Žaliųjų energijos sprendimų bendrovės „Enefit“ viešojo įkrovimo tinklo […]


Kraujas keliuose: 4 būdai jo išvengti

Kraujas keliuose: 4 būdai jo išvengti

Ruduo Lietuvoje – vienas gyvūnų migracijos pikų metuose, kai prasidėjus sutemoms ar dar prieš aušrą kelius kerta daugiausia laukinių gyvūnų. Būtent dėl to gausėja avarijų ir susidūrimų su gyvūnais, ypač, kai tamsu. Yra 4 svarbiausi dalykai, kurie gali padėti išvengti susidūrimo su į kelią jau išbėgusiu gyvūnu ar sumažinti susidūrimo pasekmes, o įvykus nelaimei – […]


Aiškėja Vilniaus žaliojo miesto kontūrai: po gyventojų siūlymų atnaujintas planas bus pristatytas kitų metų pradžioje

Aiškėja Vilniaus žaliojo miesto kontūrai: po gyventojų siūlymų atnaujintas planas bus pristatytas kitų metų pradžioje

Netaršus viešasis transportas, centralizuotas šildymas nenaudojant iškastinio kuro, išmanus gatvių apšvietimas – tokius planus patvirtino Vilniaus miesto savivaldybės įmonės, sostinei užsibrėžus iki 2030-ųjų 5 kartus sumažinti išmetamą CO2 kiekį. Dėl daugelio kitų tvaraus miesto kūrimo sprendinių dar laukiama iniciatyvų iš gyventojų bendruomenių, verslo ir nevyriausybinių organizacijų, kitų suinteresuotų grupių – atnaujintą Vilniaus žaliojo miesto planą […]