Nors nuo pernai elektromobilių skaičius Lietuvoje išaugo perpus, dar didesniam jų populiarumui koją kiša įvairios tautiečių dvejonės. Žmonės iki šiol tiki, kad elektra varomos transporto priemonės yra brangesnės, nei turinčios vidaus degimo variklį (VDV), o jas įsigijus, teks pamiršti tolimesnes išvykas. Tačiau elektromobiliais beveik milijoną kilometrų jau įveikusios „Telia“ darbuotojai šiuos mitus neigia ir dalinasi patarimais, kaip jiems pavyksta elektra keliauti be streso.
„Prieš kiek daugiau nei metus, kai mus pasiekė pirmasis šimtas elektromobilių, į juos žiūrėjome pakankamai atsargiai. Tokio dydžio elektromobilių parką turinčių verslų iki šių dienų galime skaičiuoti ant pirštų, todėl trūko patirties, kad galėtume daryti pamatuotas išvadas. Vis dėlto šiandien jau užtikrintai galime teigti, kad elektromobilio išlaikymo sąnaudos dažnu atveju yra mažesnės nei analogo su dyzeliniu varikliu, pasiekti pajūrį iš Vilniaus galima nė karto nesustojus, o viską vainikuoja reikšmingai mažinamas iškastinio kuro vartojimas. Norint sėkmingai keliauti elektromobiliu, tereikia žinoti keletą paprastų taisyklių ir išsivaduoti iš nepagrįstų baimių“, – teigia „Telia“ rizikų valdymo ir tvarumo vadovas Vytautas Bučinskas.
Elektra varoma jau daugiau nei pusė parko
Šiuo metu „Telia“ savo veikloje turi 176 elektromobilius, kurie sudaro net 54 proc. viso parko. Pirmosios elektra varomos transporto priemonės dar pernai pavasarį buvo perduotos bendrovės inžinieriams, o šiemet kompanijos tarnybinių automobilių gretas papildė dar šešios dešimtys naujutėlaičių „Cupra Born“ elektromobilių.
Lygiagrečiai su investicijomis į elektromobilius „Telia“ aktyviai vysto ir jiems reikalingą įkrovimo infrastruktūrą. Ryšio paslaugas teikianti įmonė visoje Lietuvoje jau turi 144 nuosavus įkrovimo taškus, kuriuose vien šiemet įkrovė 213 tūkst. kilovatvalandžių elektros. Kita vertus, prireikus važiuoti tolėliau ar įsikrauti negaištant laiko, kompanijos darbuotojai taip pat turi galimybę elektromobilius įkrauti viešose partnerių stotelėse.
„Vidutiniškai per mėnesį elektromobiliais nuvažiuojame 132 tūkst. ir tai jau dabar labai reikšmingai atsiliepia iškastinio kuro suvartojimui. Per pirmuosius septynis šių metų mėnesius mums prireikė trečdaliu mažiau dyzelino ir benzino, nei pernai, o degalų poreikis mažėja net spartesniais tempais, nei planavome. Be to, degindami mažiau iškastinų degalų, taip pat kryptingai mažiname savo CO2e pėdsaką. Praėjusiais metais jis siekė 1071 toną, o vertinant pastarųjų mėnesių duomenis, šiųmetis išmetamų kenksmingų dujų kiekis turėtų susitraukti iki 780 tonų“, – statistiką pateikia V. Bučinskas.
Norint geriau suprasti šio skirtumo mąstą, galima įsivaizduoti, kad sutaupytos 300 tonų CO2e prilygsta maždaug per 1000 skrydžių iš Vilniaus į Stokholmą išsiskiriančių teršalų kiekiui.
Finansinė nauda – elektromobilių pusėje
Elektromobilių skeptikai savo priešišką nusiteikimą įprastai linkę motyvuoti aukštesnėmis šių transporto priemonių įsigijimo kainomis. Tačiau „Telia“ patirtis rodo, jog tai – tik dalis paveikslo. Kadangi regionuose dirbantys arba itin daug kilometrų per dieną nuvažiuojantys bendrovės inžinieriai iki šiol vairuoja dyzelinius furgonus, tai kompanijai leido labai tiksliai palyginti šio skirtingo transporto išlaikymo kaštus ir įsitikinti praktiniu elektromobilių pranašumu.
„Nors elektriniai furgonai ir jų draudimas kainuoja brangiau, šį skirtumą jie netrukus panaikina per pigesnę eksploataciją. Kadangi elektrinio variklio efektyvumas siekia net 90 proc., o dyzelinio – geriausiu atveju 40 proc., net įsikrovus viešoje stotelėje nuvažiuoti 100 km elektromobiliu gaunasi pigiau. Elektromobiliams taip pat nereikia reguliariai keisti variklio alyvos, dėl dažno stabdymo naudojant regeneraciją lėčiau dėvisi jų stabdžiai, todėl pigiau kainuoja ir jų techninis aptarnavimas. Viską susumavus, bendri elektromobilio išlaikymo kaštai (TCO) tampa mažesni, nei analogiško modelio su VDV“, – atskleidžia „Telia“ atstovas.
Elektromobilių patrauklumą papildomai didina ir šiuo metu jų įsigijimui taikomos skatinamosios priemonės. Fiziniai asmenys, pirkdami naują grynąjį elektromobilį gali gauti 5 tūkst. eurų, o juridiniai – 4 tūkst. eurų kompensaciją. Daugeliui įmonių taip pat palanku tai, kad įsigyjant 50 tūkst. eurų vertės neviršijančias elektrines transporto priemones, galima gauti solidžią PVM lengvatą.
Iš Vilniaus į Palangą – be papildomo įkrovimo
Elektromobilius pardavinėjantys asmenys dažnai juokauja, kad daugelis lietuvių pažintį su elektromobiliu pradeda nuo klausimo, ar su juo iš Vilniaus pavyks pasiekti pajūrį be sustojimo. Nors prieš keletą metų tai sugebėdavo tik keli brangiausi modeliai, šiandien tą kuo puikiausiai atlieka net ir vidutinės klasės elektromobiliai.
Prieš kelis mėnesius „Ignitis ON“ elektromobilių lenktynėse dalyvavusi „Telia“ komanda sugebėjo Palangą iš sostinės per Molėtus, Anykščius, Panevėžį ir Kelmę pasiekti nė karto nesustojusi įsikrauti. Taupiai važiavusio ekipažo nenuvylęs „Cupra Born“ pademonstravo vos 15 kWh/100 km siekiančias energijos sąnaudas ir taip paneigė mitą, kad elektromobiliai netinkami tolimoms kelionėms.
Tam, kad elektromobilį eksploatuoti būtų galima su baime nesižvalgant į baterijos stulpelį ir neribojant savo kelionių geografijos, „Telia rizikų valdymo ir tvarumo vadovas V. Bučinskas pateikia keletą praktikoje labai pasiteisinusių patarimų.
Audrius Stasiulaitis
I WILL TELL YOU TELIA
Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988
El. p. [email protected]
Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius
Pranešimą paskelbė: Grita Raibužytė, UAB „INK agency“
Automobilis daugeliui mūsų yra ne tik transporto priemonė, bet ir svarbi gyvenimo dalis. Jis atspindi mūsų stilių, rūpestingumą ir požiūrį į daiktų priežiūrą. Natūralu, kad norisi kuo ilgiau išlaikyti nepriekaištingą transporto priemonės išvaizdą. Tam itin svarbios tinkamos auto poliravimo priemonės, kurios padeda atkurti ir apsaugoti automobilio blizgesį. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl verta poliruoti automobilį, kokias […]
Naujasis visiškai elektrinis „Audi A6 Sportback e-tron“ pagaliau atvyko į Lietuvą. Futuristinis vidutinio dydžio modelis išsiskiria rafinuotu dizainu, įspūdinga aerodinamika ir pažangiausia elektrinės pavaros technologija, kurią užtikrina PPE („Premium Platform Electric”) architektūra. „A6 Sportback e-tron“ jau galima užsisakyti „Audi“ partnerių salonuose. „Po sėkmingo „A6 Avant e-tron“ debiuto Lietuvoje, džiaugiamės galėdami pristatyti ir sportišką „Sportback“ versiją, […]
Balandžio 25 d. 12 val. Panevėžio siaurojo geležinkelio komplekse VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ atidarė ekspoziciją, kurioje galima susipažinti su atnaujintu garvežiu KP4-708. „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis – tai ne tik išskirtinis Panevėžio ir Anykščių krašto paveldas, bet ir gyva mūsų transporto istorijos dalis. Nuoširdžiai tikiu ir viliuosi, kad vis daugiau žmonių šiemet leisis į kelionę siauruku […]
Tvarumas iš rinkodaros skyrių keliasi į pirkimų departamentus – duomenys rodo, kad vis daugiau įmonių, rinkdamosi logistikos partnerį, tikisi aiškių įsipareigojimų aplinkai. Tą parodė „DPD Lietuva“ atlikta verslo klientų apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei 300 verslo įmonių atstovų. Apklausos duomenimis, net 51 proc. bendrovių atstovų nurodė, kad joms svarbu, jog siuntų vežėjas prisidėtų prie CO2 […]
Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis mažina biurokratiją ir supaprastina tvarką dėl keleivinio laivo įgulos sudėties formavimo. Nuo šiol laivo savininkui ar laivavedžiui nebereikės įgyti upeivio-motoristo kvalifikacijos, jei laivo varymui naudojamas ne vidaus degimo variklis, o elektrinis. „Esame įsipareigoję Lietuvos žmonėms mažinti biurokratiją. Tad, šis žingsnis ne tik palengvins laivų savininkų bei jų įgulų narių darbą, taip […]
Žemaitijoje tęsiama elektromobilių įkrovimo stotelių tinklo plėtra. Žaliųjų energijos sprendimų bendrovė „Enefit“ Telšiuose ir Mažeikiuose įrengė 5 naujas įkrovimo stoteles. Ekspertų teigimu, intensyvėjanti plėtra regionuose – reikšmingas žingsnis į priekį bendrame šalies įkrovimo stotelių tinklo kontekste. Telšiuose įrengtos 3 įkrovimo stotelės, kurių bendra galia siekia 116 kW. Mažeikiuose – dvi 47 ir 22 kW įkrovimo […]