Lietuviai sugalvojo kaip geriau išnaudoti automobilio „ryklio peleką“: užtikrins optimalią temperatūrą salone

1

Lietuviai sugalvojo kaip geriau išnaudoti automobilio „ryklio peleką“: užtikrins optimalią temperatūrą salone

Kaune, JAV elektronikos gamybos kompanijos „Littelfuse“ gamykloje, inžinieriai suprojektavo pirmąjį multizoninį (3D) saulės jutiklį, kuris gali būti įmontuotas į automobilio anteną ant stogo, pramintą „ryklio peleku“. Kauniečių suprojektuotas klimato kontrolės jutiklis padės išspręsti vieną mažai kam žinomą automobilių dizaino problemą: modernių automobilių priekiniame stikle ir panelėje gausu video kamerų, todėl lietuvių inžinieriai nusprendė saulės intensyvumo jutiklį perkelti ant automobilio stogo, kur jis gali ir tiksliau veikti. Šis sprendimas praėjusį mėnesį pristatytas vienoje didžiausių pasaulyje tarptautinių parodų „Electronica 2018“ Vokietijoje. Jos metu savo naujausius gaminius, sprendimus ir inovacijas elektronikos rinkoje pristatė daugiau nei 3 tūkst. dalyvių iš 50 šalių, o parodą aplankė net 80 tūkst. lankytojų iš 80 skirtingų valstybių.

Lietuvių pristatytu jutikliu bei inovatyviu sprendimu susidomėjo tiek parodos lankytojai, tiek ir kiti elektronikos rinkos dalyviai.  

„Mūsų inžinierių Kaune suprojektuotas 3D saulės jutiklis – išskirtinis savo lokacija bei dizainu. Jis buvo projektuotas taip, kad galėtų būti montuojamas į ant automobilio stogo esančią anteną, vadinamą „ryklio peleku“. Šis daviklis leidžia greičiau nustatyti iš kurios pusės ir kaip intensyviai šviečia saulė ir pagal tai padeda sureguliuoti optimalų klimato kontrolės darbo režimą. Pavyzdžiui, jeigu saulė plieskia iš keleivio pusės, tuomet saulės  jutiklis tai jaučia ir perduoda atitinkamus signalus klimato kontrolės sistemai. Automobilio salone, keleivio pusėje, oras pradedamas vėsinti dar prieš temperatūrai pakylant salono viduje“, – teigia bendrovės „Littelfuse“ mokslinių tyrimų ir plėtros skyriaus vadovas Europai ir Šiaurės Amerikai Jovirdas Linkauskas.  

Šiandien rinkoje siūlomi trijų tipų saulės davikliai: vienos zonos, skirtas paprastam kondicionieriui; dviejų zonų, kai skirtinga temperatūra gali būti nustatyta atskirai keleiviui ir vairuotojui; bei multizoninis, kuris leidžia reguliuoti temperatūrą atskirai ne tik vairuotojui, bet ir priekinėje bei užpakalinėse sėdynėse esantiems keleiviams.

Pasak J. Linkausko, kauniečių suprojektuotas 3D saulės jutiklis yra pats sudėtingiausias: jis nustato saulės energijos intensyvumą bei jos kryptį jutiklio atžvilgiu, o pagal jo signalą galima tiksliausiai reguliuoti automatinę klimato kontrolės sistemą. Tokie jutikliai ateityje turėtų sulaukti pasisekimo, nes yra orientuoti į vis modernėjančius ir su kiekvienu modeliu daugiau funkcijų talpinančius automobilius.

„Šiandien aukštesnės klasės automobiliuose montuojama daug skirtingos paskirties  jutiklių bei video kamerų, nes norima pasiūlyti kuo funkcionalesnę ir saugesnę transporto priemonę. Atitinkamai, tai reikalauja išradingumo siekiant išspręsti visų šių  jutiklių bei kamerų vietos problemą. Todėl labai dažnai inžinieriai turi pažvelgti į problemą kūrybiškai. Vertiname kauniečių kolegų išmanumą derinant tiek patį sprendimą, tiek inovatyvų jo dizainą: mūsų inžinierių suprojektuotas jutiklio prototipas yra skirtas aukštesnės klasės automobiliams, kuriuose siekiama užtikrinti aukščiausio lygio komfortą“, – teigia J. Linkauskas.

Anot J. Linkausko, ant stogo montuojamo saulės jutiklio idėja yra tobulinama daugiau nei metus, o patento aplikacija pateikta dar 2017 metų rugpjūčio mėn.

„Littelfuse“ yra NASDAQ vertybinių popierių biržoje listinguojama įmonė (NASDAQ: LFUS), kurianti, projektuojanti bei gaminanti įvairius daviklius, galios valdymo įrenginius ir jutiklių komponentus. Bendrovė veikia daugiau nei 15 šalių ir turi apie 11 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje. 2017 m. „Littelfuse“ metiniai pardavimai siekė 1,2 milijardo JAV dolerių. Lietuvoje bendrovė veikia nuo 2012 metų. Šiuo metu joje dirba daugiau nei 800 darbuotojų.

Pranešimą paskelbė: Vytautas Lukaševičius, Integrity PR

Kiti skelbimai:
 
ILike Samsung A70
 
TakeMe Smart Magnetic Fix Book Case without clip Xiaomi Redmi Go Black
 
Mocco Tempered Glass Premium 9H Screen ProtectorXiaomi Mi A1 / 5X
 
Blun DIAMOND ultra thin silicone back cover case for Samsung G965F Galaxy S9 Plus with Gold frame
 
Telone Shine Pocket Slim Flip Case HTC Desire 620 vertical book case White

Skubomis įvedamos mokesčių reformos gresia vežėjų bankrotais

Lietuvos verslo konfederacija (LVK), Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ ir Lietuvos vežėjų asociacija perspėja, kad paskubomis priimamos mokesčių permainos ne tik neleidžia verslui pasiruošti naujoms sąlygoms, bet grasina masiniais bankrotais arba verslo iškėlimu į užsienį. Naujos su minimalia mėnesine alga (MMA) susijusios mokestinės taisyklės ypatingai skaudžiai palies vieną didžiausių mokesčių mokėtojų – vežėjų sektorių, […]

  Straipsniai »
Augant elektromobilių skaičiui sostinėje šiemet atsiras dar 59 greito įkrovimo stotelės

Augant elektromobilių skaičiui sostinėje šiemet atsiras dar 59 greito įkrovimo stotelės

Vilniaus meras Remigijus Šimašius, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir bendrovės „Ignitis grupė“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas šiandien Upės gatvėje atidarė elektromobilių greitos įkrovos stotelę, kuri priklausys didžiausiam greito įkrovimo elektromobilių tinklui Lietuvoje. Šiemet bus įrengtos 59 didelės galios elektromobilių įkrovimo stotelės, kurių daugumoje vos per 30 minučių bus galima pasikrauti elektra varomo automobilio bateriją. Šiuo […]

  Straipsniai »

Pavėžėjimo paslaugų organizatorius “OPTI” traukia kozirį: sistemoje diegiamas dirbtinis intelektas

Vos prieš kelis mėnesius, itin plačiai nuskambėjusi, Seimo priimta nauja Kelių transporto kodekso redakcija, kuria buvo sugriežtintos ir atskirtos pavėžėjimo ir taksi vairuotojų veiklos, į pavėžėjimo paslaugas teikiančių firmų gyvenimą įnešė chaoso ir pokyčių prieskonio. Kol vienoms pavėžėjimo ir taksi paslaugų įmonėms, prisitaikant prie naujų standartų, tenka reorganizuotis ir nemenkai investuoti, kad galėtų išpildyti naują […]

  Straipsniai »
„airBaltic“ stiprina susisiekimą su Vilniaus oro uostu

„airBaltic“ stiprina susisiekimą su Vilniaus oro uostu

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ nuo 2020 m. vasaros sezono padidins skrydžių iš Vilniaus į Rygą ir Taliną skaičių. Planuojama, jog nuo kovo mėnesio oro linijos atliks iki 39 skrydžių per savaitę (apie 5–6 skrydžius kasdien) iš Vilniaus į Rygą ir iki 16 skrydžių per savaitę (2–3 skrydžius kasdien) – į Taliną. „Kaip vieninteliai skrydžius […]

  Straipsniai »