Įkurta tarptautinė asociacija, kovosianti už skaidresnę automobilių rinką

1

Įkurta tarptautinė asociacija, kovosianti už skaidresnę automobilių rinką

Naudotų automobilių pirkėjai visame pasaulyje susiduria su ta pačia problema – apgavystėmis naudotų automobilių rinkose. Mėgindami parduoti transporto priemones su suklastotais odometro rodmenimis ar kita nuslėpta informacija nesąžiningi automobilių pardavėjai nori kuo labiau išpūsti savo pelno maržą.

Siekiant pasipriešinti sukčiavimui buvo įkurta „Association of Automotive Intelligence“ (AAI) asociacija. Organizacija savo skaidrumo misiją pradės penkiose Europos šalyse: Lietuvoje, Čekijoje, Vengrijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje. Šiose šalyse bus edukuojami automobilių pirkėjai bei kuriamas dialogas su valstybinėmis institucijomis tam, kad nusikalstama veika automobilių prekyboje baigtųsi.

Tarptautinė iniciatyva švies automobilių pirkėjus

Kaip tvirtina asociacijos prezidentas Matas Buzelis, šios, ne pelno siekiančios organizacijos idėja yra padėti rasti sprendimus automobilių rinkos skaidrumo problemoms išspręsti, pasitelkiant gerąsias praktikas bei pavyzdinius precedentus.
„Daugybė automobilių pirkėjų pernelyg lengvai pasitiki pardavėjais. Šie dažnai neatskleidžia svarbių faktų apie transporto priemonę, todėl pirkėjai rizikuoja nukentėti. Matome, jog valstybiniu lygmeniu neskiriama užtektinai dėmesio skaidrumo problemoms spręsti, todėl jaučiame, kad suvienydami už skaidrią rinką pasisakančius verslus ir institucijas po „Association of Automotive Intelligence“ asociacija galime kalbėti garsiau nei bet kada anksčiau“, – aiškina M. Buzelis.

Vienija įvairias suinteresuotas šalis

AAI („Association of Automotive Intelligence“) organizacija vienija visas suinteresuotas grupes, kurios mato prasmę į automobilių rinkas visame pasaulyje įnešti daugiau skaidrumo, aiškumo ir pasitikėjimo. Lietuvos valstybinės institucijos, naudotų automobilių verslai, duomenų įmonės, startuoliai bei su automobiliais susijusios bendrovės kviečiamos prisijungti prie organizacijos.

M. Buzelis pažymi, kad susivienijus ir susibūrus į automobilių pirkėjus orientuotą, gerą reputaciją turinčių įmonių ir institucijų grupę, situacija naudotų transporto priemonių rinkose gali pasikeisti. Naujai įsteigta organizacija taikosi į globalių organizacijų sprendimų priėmėjus. Bus reikalaujama didesnės pirkėjų apsaugos.

Skirtingos šalys vienodus dalykus mato kitaip

„Association of Automotive Intelligence“ asociacijos prezidento teigimu, ne visos šalys daro pakankamai veiksmų, kad būtų sumažintas nusikalstamumas naudotų automobilių prekybos srityje. Gdansko universiteto Lenkijoje tyrimo duomenimis, ridos klastojimo problema gali liesti net iki 50 proc. tarpvalstybinių automobilių sandorių. Šis nematomas nusikaltimas Europos Sąjungos ekonomikai tokio kasmet kainuoja maždaug 9 mlrd. eurų.

Anot automobilių rinkos eksperto, kai kurios valstybės net nesistengia apsaugoti naudotų automobilių pirkėjų. Paradoksalu, tačiau net ir priklausydamos bendrai organizacijai, skirtingos Europos Sąjungos narės savaip interpretuoja viešo intereso apsaugą.

„Geriausias šiame kontekste yra Švedijos ir Vokietijos palyginimas. Abi šalys priklauso Europos Sąjungai, tačiau pagal naudotų automobilių rinkos skaidrumą šios valstybės yra skirtingose ringo pusėse. Iš Švedijos atvežtų naudotų automobilių istoriją galima atsekti, o iš Vokietijos įvežamų transporto priemonių istorija visuomenei yra beveik neprieinama. Tai reiškia, kad iš Vokietijos importuoto automobilio pirkėjas prisiima gerokai didesnę riziką“, – teigia M. Buzelis.
Neskaitant fakto, kad Vokietija yra Europos automobilių pramonės centras, ši rinka taip pat yra ir didžiausia naudoto transporto eksportuotoja senajame žemyne. Todėl, pasak eksperto, ši šalis turėtų imtis pavyzdžio bei lyderystės viešojo intereso apsaugoje.

Siekia apsaugoti viešąjį interesą

Pirkdami naudotą automobilį vairuotojai netiesiogine prasme perka loterijos bilietą. Visi pirkėjai džiaugiasi sudarę sandorį, tačiau džiaugsmą greitai gali pakeisti nusivylimas dėl vėliau atrastų nuslėptų defektų arba automobilio likvidumą naikinančių istorinių įrašų.

Priešingai nuo pirkėjų, naudotų automobilių pardavėjai neturi ko bijoti – sandorio metu pardavėjas niekuo nerizikuoja. Tačiau nepaisant to, pardavėjus saugo kai kurios valstybės, nesiūlančios jokios faktais pagrįstos istorinės informacijos, prieinamos su VIN numeriu.

M. Buzelis pabrėžia, kad pirmoji ir svarbiausia transporto priemonės identifikavimo numerio (VIN) idėja yra saugumas bei skaidrumas. Kai pirkėjai bus apsaugoti arba kai jiems bus suteikta automobilio istoriją patvirtinanti informacija, sukčiavimo lygis sumažės.

„Mūsų tikslas – užtikrinti, kad būtų apsaugotas viešasis interesas. O kad tai pasiektume, turime veikti išvien su valstybinėmis institucijomis, savo reputaciją saugančiais pardavėjais ir su automobiliais susijusiomis IT bei duomenų bendrovėmis. Kviečiame prisijungti ir skelbimų platformas, ir startuolius, ir kitas, už skaidrią naudoto transporto prekybą pasisakančias įmones“, – teigia „AAI“ organizacijos prezidentas Matas Buzelis.

Daugiau informacijos:

Matas Buzelis
Asociacijos „Association of Automotive Intelligence“ prezidentas
matas@aaintelligence.org

Rekomenduojame

Greičiausias „BWM M“ serijinis modelis – tokių išleis tik tūkstantį

Greičiausias „BWM M“ serijinis modelis – tokių išleis tik tūkstantį

Sportinių BMW automobilių gamybos padalinys „BMW M GmbH“, šiemet minintis 50 metų jubiliejų, pristatė itin greitą specialaus leidimo automobilį – „BMW M4 CSL“. Tai greičiausią garsiosios Niurburgringo trasos įveikimo laiką pademonstravęs BMW serijinis modelis. Šių sportiškų automobilių visame pasaulyje bus pagaminta tik 1 tūkstantis. Naujojo modelio pavadinime naudojamos raidės CSL žymi žodžius Competition, Sport ir […]

Europos investicijų banko konsultavimo paslaugų tarnyba remia žaliąją krovininę laivybą Lietuvos vidaus vandenyse

Europos investicijų banko konsultavimo paslaugų tarnyba remia žaliąją krovininę laivybą Lietuvos vidaus vandenyse

Projekto tikslas – atnaujinti krovinių gabenimą vandens transportu tarp dviejų didžiųjų Lietuvos miestų: Klaipėdos ir Kauno Per Europos investavimo konsultacijų centrą EIB teikia konsultacinę paramą Lietuvos vidaus vandens kelių direkcijai, kad šalies transporto infrastruktūra būtų tvaresnė Europos investicijų bankas (EIB) ir Lietuvos vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) pasirašė konsultavimo paslaugų sutartį, pagal kurią bus teikiama […]

Dviračių gatvės Lietuvos miestuose: eismo organizavimas palankesnis ne automobiliams, bet dviratininkams

Dviračių gatvės Lietuvos miestuose: eismo organizavimas palankesnis ne automobiliams, bet dviratininkams

Nuo birželio 1 d. Lietuvos miestuose galės atsirasti „Dviračių gatvės“ – tokiu nauju kelio ženklu pažymėtos gatvės bus skirtos mišriam dviračių ir automobilių, kitų ne motorinių ir motorinių transporto priemonių eismui. Jose eismo dalyviams galios specialūs Kelių eismo taisyklių reikalavimai, o dviratininkai galės jaustis gerokai laisviau ir saugiau. „Dviračių gatvių atvėrimas – naujas žingsnis skatinant […]

Vilniuje pristatyta nauja gatvė

Vilniuje pristatyta nauja gatvė

Šnipiškės toliau atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvivo gatvių šiandien šventiškai atidaryta nauja beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė.  Gatvė įrengta rūpinantis, kad ji būtų patogi, saugi, žalia, gyva, kaimyniška, tiesiog – jauki.  „Šnipiškės stiebiasi, priimdamos ir naujus verslus, ir naujus gyventojus, o kartu išlaikydamos autentišką dvasią. Kernavės gatvės vietoje prieš kelerius metus buvo tiesiog išvažinėtas molynas, […]

Moterų jūrininkių dienos proga „Stena Line“ praneša apie pirmąją laivo kapitonę

Moterų jūrininkių dienos proga „Stena Line“ praneša apie pirmąją laivo kapitonę

Nedaugelis žino, bet šiandien Tarptautinė jūrininkystės organizacija oficialiai mini Tarptautinę moterų jūrininkių dieną. Pasaulinis laivybos sektorius kasmet pažymi reikšmingą moterų vaidmenį jūrų pramonėje ir atkreipia dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduriame norėdami padėti kiekvienai moteriai sėkmingai siekti karjeros jūroje. Švedijos keltų bendrovė „Stena Line“ gegužę taip pat švenčia įvairovės mėnesį, todėl kartu su šia proga […]

„Volkswagen“ ir „Audi“ pirmojo 2022-ųjų trečdalio rezultatai: nors iššūkių nemažėja, rinka pamažu atsigauna

„Volkswagen“ ir „Audi“ pirmojo 2022-ųjų trečdalio rezultatai: nors iššūkių nemažėja, rinka pamažu atsigauna

„Moller Baltic Import“, importuojanti „Volkswagen“ keleivinius bei komercinius automobilius Baltijos šalyse ir „Audi“ automobilius Lietuvoje bei Latvijoje, per pirmąjį 2022 metų trečdalį pagerino savo pardavimų rezultatus. Nors rinka susiduria su vis daugiau naujų iššūkių, naujų automobilių gamybos pajėgumai pamažu stabilizuojasi. „Volkswagen“ keleivinių elektromobilių pardavimai Baltijos šalyse išaugo 41 proc. Vienintelis smuktelėjęs segmentas buvo „Volkswagen“ komerciniai […]