Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija: saugumui keliuose didinti pasitelkiami ir mokslininkų sprendimai

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija: saugumui keliuose didinti pasitelkiami ir mokslininkų sprendimai

Ruduo pamažu įsibėgėja – orai vėsta, lauke vis anksčiau temsta. Šiuo metu taip pat gerokai išauga ir laukinių gyvūnų migracija, o prasidėjus rujai, pastarųjų elgesys pasikeičia kardinaliai – jie praranda atsargumą ir tampa nebe tokie baikštūs.

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD), siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, ne tik nuosekliai plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių, bet akcentuoja ir būtiną pačių vairuotojų atidumą tamsiuoju paros metu.

Patarimai vairuotojams: kaip apsaugoti save ir kitus?

LAKD atkreipia vairuotojų dėmesį ir ragina prieš kiekvieną kelionę pasirūpinti, kad automobilis būtų techniškai tvarkingas. Derėtų užtikrinti, kad automobilio langai būtų švarūs ne tik iš vidaus, bet ir išorės, taip pagerės matomumas, ypač naktį. Taip pat – patikrinti, ar veikia vairuojamos transporto priemonės žibintai, o svarbiausia, pasirūpinti, kad jie būtų švarūs. Tiesa, jeigu yra galimybė, keliones derėtų rinktis šviesiuoju paros metu.

Vairuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį ir į įspėjamąjį kelio ženklą Nr. 131 „Laukiniai žvėrys“, kuris įspėja, jog įvažiuojama į kelio ruožą, kuriame yra didesnė tikimybė susidurti su laukiniu gyvūnu, tame ruože reikia būti dar atidesniems. Žinoma, vairuotojai visais atvejais turi sutelkti dėmesį į kelią ir vengti pašalinių veiklų.

Stengiantis nubaidyti gyvūną, nereikėtų jo gąsdinti signalizuojant trumpomis ir ilgomis šviesomis – taip apakinto gyvūno elgesys tampa visiškai neprognozuojamas. Taip pat – nuolat spausti garsinio signalo, nes tai gali gyvūną tik išgąsdinti. Garsinį signalą rekomenduojama spausti pliūpsniais.

Jei automobilį tektų netikėtai stabdyti, stabdžių pedalą reikėtų spausti stipriai, tačiau būtina neprarasti ratų sukibimo su kelio danga. Kai stabdyti per vėlu, reikia bandyti apvažiuoti ant kelio stovintį gyvūną, tačiau ne iš tos pusės, į kurią nukreipta jo galva. Apvažiuojant gyvūną, derėtų stebėti ir priešpriešinį eismą, kad būtų išvengta susidūrimo su priešpriešais atvažiuojančiu automobiliu.

Susidūrimams su laukiniais gyvūnais mažinti imamasi konkrečių veiksmų

LAKD, pagal Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo galimybes, imasi visų priemonių, siekdama užtikrinti eismo dalyvių saugumą ir biologinę įvairovę. Vis dėlto, užtikrinti, jog laukiniai gyvūnai visiškai nepatektų į kelią, dėl jų nuolat keičiamos buvimo vietos – neįmanoma.

Svarbu pabrėžti, kad nevisuose valstybinės reikšmės keliuose reikalingos specialios priemonės, apsaugančios eismo dalyvius nuo laukinių žvėrių. Ar reikia tverti valstybinės reikšmės kelius, nustatoma įvertinus kelio kategoriją, esamą ir prognozuojamą eismo intensyvumą, leistiną važiavimo greitį, aktualioje teritorijoje nustatytus gyvūnų migravimo koridorius, padidinto gyvūnų judėjimo zonas.

Šiuo metu LAKD valstybinės reikšmės kelių tinkle jau yra įrengusi apie 916 km tinklo tvoros su susijusiomis specializuotomis priemonėmis migracijai: 15 požeminių perėjų stambiems laukiniams gyvūnams, 14 požeminių perėjų vidutiniams ir smulkiesiems gyvūnams, 15 apsaugos sistemų varliagyviams.

2023–2025 m. su kelio rekonstrukcijos projektais planuojama įrengti apie 121 km tinklo tvorų, 2 požemines perėjas stambiems gyvūnams, 2 požemines perėjas vidutiniams ir smulkiems gyvūnams, 2 žaliuosius tiltus valstybinės reikšmės magistraliniame kelyje A5 Kaunas–Marijampolė–Suvalkai bei 3 varliagyvių apsaugos sistemas.

LAKD, siekdama rasti papildomų būdų, padedančių padidinti eismo saugumą gyvūnų migracijos metu, pradėjo bendradarbiavimą ir su šalies mokslininkais. Vienoje iš valstybinės reikšmės krašto kelio Kaunas–Zapyškis–Šakiai atkarpų išbandyta nauja informavimo apie laukinius gyvūnus kelyje įranga.

Išmaniosios įrangos veikimas paremtas tamsiu paros metu sekama kelkraščio zona, kuomet joje užfiksavus judėjimą – įjungiamas raudonos spalvos signalas, transporto priemonių vairuotojus įspėjantis apie šalia važiuojamosios dalies priartėjusį gyvūną. Gyvūnui pasitraukus iš išmaniuoju įrenginiu sekamos zonos, sistema dar kurį laiką praneša apie galimą pavojų.

Siekiant visomis priemonėmis didinti eismo dalyvių saugumą kelyje ir išvengti galimų laukinių gyvūnų žūčių Lietuvos keliuose, LAKD yra sudariusi „Apsaugos sistemų nuo laukinių gyvūnų įrengimo valstybinės reikšmės keliuose prioritetinę eilę“. Apsaugos priemonės nuo laukinių gyvūnų taip pat planuojamos, projektuojamos ir įgyvendinamos kartu su kelio rekonstrukcijos, kapitalinių remontų projektais.

Kasmet Lietuvos keliuose yra užregistruojama eismo įvykių, kuriuose, automobiliui susidūrus su gyvūnu, nukenčia, žūsta arba būna sužalojami žmonės. Lietuvos kelių policijos duomenimis, per pirmus 6 šių metų mėnesius Lietuvos keliuose užfiksuotas 2441 techninis eismo įvykis su gyvūnais, iš jų 4-iuose buvo sužeisti žmonės. Atmintinę vairuotojams, kaip saugiai elgtis kelyje, norint išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais, galite rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Neda Černiauskaitė, Lietuvos automobilių kelių direkcija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Susisiekimo ministerija nesutinka su Konkurencijos tarybos išvadomis dėl neva ribojamos  konkurencijos geležinkelių sektoriuje

Susisiekimo ministerija nesutinka su Konkurencijos tarybos išvadomis dėl neva ribojamos konkurencijos geležinkelių sektoriuje

Susisiekimo ministerija nesutinka su šiandien paskelbtu Konkurencijos tarybos nutarimu bei skirta bauda dėl prieigos prie perpildytos viešosios geležinkelių infrastruktūros suteikimo reguliavimo ir neva ribojamos konkurencijos pagal 2020 m. tuometinio ministro įsakymą šalies geležinkelių transporto rinkoje. Ministerija ketina Vilniaus apygardos administraciniam teismui skųsti šį tarybos sprendimą. „Visų pirma, sprendimai, susiję su viešosios geležinkelių sistemos infrastruktūros naudojimu, […]


„Avia Solutions Group“ trečiąjį šių m. ketvirtį koreguota EBITDA – 316 mln. Eur, pajamos augo iki 1,64 mlrd. Eur

„Avia Solutions Group“ trečiąjį šių m. ketvirtį koreguota EBITDA – 316 mln. Eur, pajamos augo iki 1,64 mlrd. Eur

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, skelbia trečiojo šių m. ketvirčio finansinius rezultatus. Įmonės koreguota EBITDA palyginamuoju laikotarpiu augo 31% ir siekė 316 mln. Eur, kai pernai tuo pačiu laikotarpiu ji buvo 242 mln. Eur. Grupės pajamos augo 22 proc. iki 1,64 mlrd. […]


„Mercedes Benz“ E Klasės Plug-in – technologija sujungianti du pasaulius

„Mercedes Benz“ E Klasės Plug-in – technologija sujungianti du pasaulius

Mercedes Benz“ E klasės įkraunamas hibridas savyje talpina dešimtmečius vokiškos mechanikos raidos ir net IV kartos aukštąsias elektrinės pavaros technologijas. Tai automobilis, susirinkęs iš praeities ir dabarties viską, ką geriausią gali pasiūlyti „Mercedes-Benz“ inžinierinė išmintis. Nauja E klasė tiks dvejojantiems dėl visiško tradicinio kuro naudų atsisakymo ir tuo pačiu norintiems gyventi tvariai ir ekonomiškai.  Jau […]


Konkursas: „airBaltic“ kviečia kurti 50-ojo orlaivio apipavidalinimą

Konkursas: „airBaltic“ kviečia kurti 50-ojo orlaivio apipavidalinimą

Vilnius. Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ šiandien paskelbė dizaino konkursą ir kviečia asmenis iš viso pasaulio dalyvauti kuriant 50-ojo orlaivio „Airbus A220-300“ apipavidalinimą. „Augantis mūsų „Airbus A220-300“ orlaivių parkas aiškiai atpažįstamas iš žalių uodegų – firminio „airBaltic“ bruožo. Svarbių pasiekimų ir reikšmingų įvykių pažymėjimas unikaliomis spalvomis yra sena aviacijos tradicija, kurią jau matome ant keturių […]


„Volkswagen“ pradėjo išankstinius naujos kartos „Tiguan“ pardavimus Lietuvoje

„Volkswagen“ pradėjo išankstinius naujos kartos „Tiguan“ pardavimus Lietuvoje

„Volkswagen“ oficialiai pradėjo išankstinę ilgai laukto naujos kartos „Tiguan“ prekybą Lietuvoje. Patobulintas vienas populiariausių prekės ženklo modelių išsiskiria pažangiomis naujomis technologijomis ir charizmatišku dizainu. Trečios kartos „Tiguan“ miesto visureigį jau galima užsisakyti visose „Volkswagen“ gamintojo atstovybėse. Bazinės komplektacijos modelio kaina prasideda nuo 31 300 eurų. „Nuo pat modelio debiuto akimirkos tikėjome, kad „Tiguan“ gali tapti […]


Dar solidesnis ir pažangesnis naujasis „Audi Q8“ visureigis – jau Lietuvoje

Dar solidesnis ir pažangesnis naujasis „Audi Q8“ visureigis – jau Lietuvoje

Šalies gatvėse jau galima pamatyti naujus prabangius visureigius „Audi Q8“ – atnaujintas ir dar pažangesnis modelis jau pasiekė Lietuvą. Visapusiškai patobulintas Q8 modelis „Audi“ visureigių šeimos hierarchijoje užima aukščiausią poziciją. Sportiškas kupė silueto SUV modelis išlaikė charakteringą ir visur atpažįstamą išvaizdą, o atnaujintas dizainas ir pakeisti priekiniai bei galiniai žibintai išryškino jo šiuolaikiškumą. Q8 pirkėjams […]