Elektrinių paspirtukų paruošimas žiemojimui: ką svarbu žinoti?

1

Elektrinių paspirtukų paruošimas žiemojimui: ką svarbu žinoti?

Sparčiai vėstant orams, gatvėse galima pastebėti vis mažiau judančių elektrinių paspirtukų. Nors šeimininkai jau ruošia juos žiemos sezonui, ekspertai nerekomenduoja šių transporto priemonių palikti be priežiūros ilgesnį laiką – pastaruoju metu daugėja atvejų, kai elektriniuose paspirtukuose esančios ličio jonų baterijos sprogsta ir sukelia gaisrus ne tik įkrovimo metu. Siekiant išvengti tokių nelaimių, patariama pasirūpinti elektrinių paspirtukų technine priežiūra ir saugiu jų sandėliavimu.

Gali sprogti ir neįkraunami

Kaip pastebi Mantas Norkus, „Lietuvos draudimo“ Klientų aptarnavimo centro vadovas, gyvenamųjų namų butuose nuo įkraunamų paspirtukų pastarąjį pusmetį jau kilo ne vienas didelį atgarsį mūsų šalyje sukėlęs gaisras.

„Didžiausia nelaimė nutiko šių metų rugsėjo mėnesį viename Vilniaus daugiabutyje, kai sprogus paspirtuko baterijai ir išplitus liepsnoms nukentėjo net 20 butų. Panašių nelaimių dėl paspirtukų kaltės šiemet įvyko ir kituose šalies miestuose: Kaune, Palangoje, Radviliškyje. Šių gaisrų metu nukentėjo ne tik gyventojų turtas, bet ir žmonės, taip pat jų augintiniai“, – sako M. Norkus.

Draudimo ekspertas teigia, kad daugelis paspirtukų savininkų linkę manyti, jog baterijos yra saugios, kol jos nėra įkraunamos. Visgi pastaraisiais metais įvairiose šalyse daugėja atvejų, kai ličio jonų baterijos užsiliepsnoja ir ne įkrovimo metu, tačiau savaime. 

„Ličio jonų baterijos, kaip energijos šaltinis, naudojamos visur – nuo išmaniųjų telefonų ir nešiojamųjų kompiuterių iki vejapjovių bei elektrinių paspirtukų. Pastarųjų baterijos tampa ypač pavojingos tuomet, kai perkaista arba ima netinkamai veikti. Tokiais atvejais jos gali sukelti sprogius, greitai plintančius gaisrus, ypač jei jie kyla pastato viduje. Itin pavojinga tai, kad paspirtukų akumuliatoriai gali sprogti be jokio įspėjančio požymio“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Klientų aptarnavimo centro vadovas.

Tinkamas paruošimas žiemai – saugumo garantas

Kadangi paspirtuko sprogimo rizika išlieka net kurį laiką jo nenaudojant, atėjus šaltajam sezonui labai svarbu pasirūpinti tinkamu šių įrenginių sandėliavimu ir nepalikti jų be priežiūros ilgesnį laiką.

„Net pasibaigus elektrinio paspirtuko naudojimo sezonui, šios transporto priemonės svarbu nepalikti be priežiūros. Prieš ruošiantis sandėliuoti elektrinį paspirtuką pirmiausia reikėtų jį kruopščiai nuvalyti: pašalinti nuo jo susikaupusį purvą, dulkes, druskų likučius. Taip pat paspirtuką būtina gerai nusausinti, ypač elektrines jo dalis ir bateriją. Drėgmė gali paspartinti rūdžių atsiradimą, pažeisti prietaiso bateriją“, – sako M. Norkus.

Draudimo ekspertas pasakoja, kad saugiausia paspirtukus su ličio jonų baterijomis būtų laikyti lauke – tokią praktiką sėkmingai taiko kai kurie didieji pasaulio miestai, pavyzdžiui, Niujorkas. Vis dėlto, elektriniuose paspirtukuose esančios ličio baterijos yra ypač jautrios aplinkos poveikiui ir žemai temperatūrai, todėl mūsų šalyje tokį sprendimą įgyvendinti žiemą būtų rizikinga.

„Daugelis lietuvių elektrinius paspirtukus linkę sandėliuoti savo butų sandėliukuose, rūsiuose, garažuose, net daugiabučių balkonuose, tačiau svarbu nepamiršti, kad šių transporto priemonių baterijos labai jautrios šalčiui ir drėgmei. Elektrinių paspirtukų negalima sandėliuoti itin žemoje temperatūroje ar patalpose, kuriose drėgmės kiekis yra labai didelis. Šaltis bei drėgmė kenkia paspirtukų akumuliatoriams, valdymo elektronikai, o atsiradę gedimai gali sukelti trumpą jungimą ir paspirtuko užsidegimą“, – pažymi M. Norkus. 

Pasak eksperto, paspirtukų negalima laikyti ir tiesioginiuose saulės spinduliuose arba šalia įvairių namų šilumos šaltinių: radiatorių, katilų, elektrinių prietaisų. Jų sandėliavimui rekomenduojama rinktis sausas, šiltas patalpas, kuriose temperatūra yra stabili.

Su pilnai iškrauta baterija – nesandėliuokite

Sandėliuojant elektrinius paspirtukus svarbu nepamiršti ir priešgaisrinės saugos reikalavimų: įrenginiai neturėtų užtverti koridorių, laiptinių praėjimų, kitų pastato ar buto evakuacinių kelių. Be to, jie neturėtų būti apkrauti daiktais, šalia negali būti palikta degių ar kitų pavojingų medžiagų.

„Lietuvos draudimo“ ekspertas taip pat pataria saugumo užtikrinimui reguliariai įvertinti paspirtuko būklę: „Negalima sandėliuoti paspirtuko su pilnai iškrauta baterija. Net jei jis bus nenaudojamas keletą žiemos mėnesių, reguliariai patikrinkite, ar baterijų korpusas nepažeistas, neišsipūtęs ar kitaip nepakitęs. Būtina palaikyti ir tinkamą baterijų įkrovimo lygį. Savaime suprantama, kad jų krovimo metu reikėtų nepalikti prijungto įkroviklio be priežiūros per ilgai“.

Pranešimą paskelbė: Aušra Kaminskaitė, Integrity PR, UAB

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale įdiegtos visos technologijos: vyksta vidiniai testavimo darbai

Naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale įdiegtos visos technologijos: vyksta vidiniai testavimo darbai

Naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale jau įdiegtos visos technologijos ir šiuo metu vyksta jų derinimo ir vidinio testavimo darbai. Moderniausia įranga pagrindiniame šalies oro uoste leis dvigubai išplėsti keleivių aptarnavimo pajėgumus, pagreitins procesus bei užtikrins dar geresnę keliavimo patirtį. „Siekdami turėti pažangiausią oro uosto išvykimo terminalą Baltijos šalyse, vykdėme daugiau kaip 15 didesnių ar […]


Kęstutis Grinaveckas. Trys priežastys, kodėl verslas neskubės persėsti į elektromobilį 2025 metais

Kęstutis Grinaveckas. Trys priežastys, kodėl verslas neskubės persėsti į elektromobilį 2025 metais

Klimato neutralumas iki 2050 m., automobilių su vidaus degimo varikliais gamybos ir pardavimo uždraudimas nuo 2035 metų ir t.t. Tai – priemonės, kurios kasmet vis labiau turėtų skatinti perėjimą prie elektromobilių. Vis dėlto, panašu, kad bent jau verslai skubėti nelinkę, mat 2024 m. augant Europos komercinių transporto priemonių pardavimams, elektromobiliai tame tarpe nesudarė itin reikšmingos […]


5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui

5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui

5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui Šiais laikais galima rasti programėlę kiekvienai gyvenimo sričiai – ne išimtis ir automobilio vairavimas. Rinkoje siūloma daugybė mobiliųjų aplikacijų, kurios ne tik palengvina kasdienę automobilio priežiūrą, bet ir padeda išvengti aibės nepatogumų kelyje. Tačiau kaip išsirinkti vertingiausias? Rinkos ekspertai dalinasi penkiomis naudingomis programėlėmis, kurios pravers tiek pradedantiesiems, tiek ir […]


Ambicinga „Adampolis Group“ plėtra: į naują kompleksą investuoja 33 mln. Eur

Ambicinga „Adampolis Group“ plėtra: į naują kompleksą investuoja 33 mln. Eur

„Adampolis Group“, įtvirtinusi savo pozicijas kaip oficiali „MAN Truck & Bus“ atstovė Lietuvoje ir Suomijoje, pradeda ambicingą plėtros projektą Kaune. Statomame naujame verslo komplekse bus sutelktos visos įmonių grupės paslaugos, o jame įsikursianti „MAN Truck & Bus Lietuva“ atstovybė taps vienu didžiausių MAN aptarnavimo centrų Europoje. „Adampolis Group“ yra viena didžiausių komercinio transporto bei specialiosios […]


Seimas spręs, ar atšaukti pareigą aplinkosaugininkams tikrinti lengvųjų automobilių taršą

Seimas spręs, ar atšaukti pareigą aplinkosaugininkams tikrinti lengvųjų automobilių taršą

2024m. gruodžio 3 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) Seimas pradėjo svarstyti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas, kuriomis siūloma aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams panaikinti teisę keliuose stabdyti dalį transporto priemonių ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų kiekį bei panaikinti privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą. […]


„Swiss International Air Lines“ į Vilnių skraidys dažniau

„Swiss International Air Lines“ į Vilnių skraidys dažniau

Šveicarijos tarptautinės oro linijos („Swiss International Air Lines“) nuo 2025 m. aviacijos sezono pradžios padidins skrydžių tarp Vilniaus ir Ciuricho skaičių. Reguliarūs tiesioginiai skrydžiai vasaros mėnesiais bus vykdomi kasdien. „Swiss International Air Lines“ (SWISS) skelbia, kad nuo 2025 m. aviacijos sezono pradžios tarp Vilniaus ir Ciuricho skraidys dažniau. Lyginant su 2024 m. vasaros sezonu, vežėjo […]