Ekspertai apie vairuotojų atidumą: ketvirtadalis automobilių apgadinimų padaromi judant atbulomis

Ekspertai apie vairuotojų atidumą: ketvirtadalis automobilių apgadinimų padaromi judant atbulomis

Eismo dalyvių tyrimai rodo, kad vairuotojas, naudodamas atbulinę pavarą, per metus vidutiniškai nuvažiuoja pusantro kilometro. Tačiau, draudikų duomenimis, ne kiekvienam vairuojančiajam šį atstumą pavyksta įveikti sklandžiai – nepadarius žalos kitiems. „Gjensidige“ statistika rodo, kad vienas iš penkių automobilių, kuriam draudimas atlygina žalą, apgadinamas važiuojant atbuline eiga. Vidutinė išmokos suma pastaraisiais metais tokių susidūrimų atvejais išaugo ketvirtadaliu – iki 700 eurų.

„Važiavimas atbuline eiga iš vairuotojų reikalauja vairavimo įgūdžių ir visapusiško dėmesingumo. Neatsargumas, skubėjimas pajudėti iš vietos, neatsigręžiant atgal patikrinti, ar nėra kitų automobilių ar žmonių, yra dažniausios eismo nelaimių, įvykstančių važiuojant atbuline pavara, priežastys”, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Pasak jos, paprastai vairuotojo pažymėjimą ką tik įgiję vairuotojai atbuline eiga manevruoja lėtai ir itin atsakingai, tačiau, atsiradus tvirtesniems įgūdžiams, drąsa gali pakišti koją. „Eismo nelaimių nuostoliai, važiuojant atbuline eiga, dažniausiai nėra dideli. Daugeliu atvejų jas galėtume pavadinti „pirmuoju krikštu“, tačiau jis anaiptol nebūna malonus. Tačiau tokiomis aplinkybėmis gali būti kliudomas ir žmogus, kuris patiria ne tik sužeidimų, bet emocinį sukrėtimą“, – pabrėžia V. Katilienė. 

Pasak draudimo bendrovės atstovės, daugiabučių kiemai, požeminės stovėjimo aikštelės bei parkavimo erdvės šalia prekybos centrų ir biurų – dažniausios vietos, kuriose vairuotojams nepavyksta saugiai manevruoti atbuline eiga. „Vasaros mėnesiais smulkių eismo nelaimių vairuotojai turėtų ypač saugotis stovėjimo vietose šalia vandens telkinių bei siaurose kurortų gatvėse. Nuosavo namo kieme taip pat dažnai nebūna pakankamai vietos apsisukti, todėl, važiuojant atbuline eiga į gatvę, svarbus ypatingas dėmesingumas“, – pasakoja draudimo bendrovės Žalų departamento vadovė.

V. Katilienės teigimu, dažniausiai tokių eismo įvykių žalos yra nedidelės. „Vairuotojai apgadina vienas kito veidrodėlius, nubrėžia dažus, rečiau įlenkia automobilio sparną ar dureles. Jei atbuline pavara įvažiuoja automobilis su priekabos kabliu, nuostoliai visada didesni“, – kalba draudikė.

Kaip dar vieną tokių eismo nelaimių riziką V. Katilienė mini automobilio salone netinkamai sudėtus daiktus. „Juos visada reikėtų sukrauti taip, kad vežamas bagažas neribotų vairuotojo matymo lauko per galinį langą. Sedano tipo automobiliuose galinė palangė taip pat turi būti tuščia“, – pabrėžia V. Katilienė.

Manevruojant atbuline eiga, pasak draudimo bendrovės atstovės, itin svarbu sekti veidrodėliuose matomą vaizdą, tačiau reikėtų nepamiršti ir apie „akląsias vietas“, esančias transporto priemonės šonuose. „Šios zonos – tai erdvė, kai greta esantis automobilis nebėra matomas per šoninio vaizdo veidrodėlį, tačiau dar nėra pastebimas žvilgsniu per šoninį langą. Jei vairuotojui kyla klausimų dėl matomumo, jis turėtų paprašyti pagalbos savo keleivių, kurie išliptų iš automobilio ir nurodytų teisingą važiavimo kryptį“, – kalba V. Katilienė.

Žalų ekspertė atkreipia dėmesį, kad važiuojant atbuline eiga vairuotojams itin pasitarnauja automobiliuose sumontuota elektroninė parkavimo sistema. Ji įspėja apie prie automobilio artėjantį objektą ir tokiu būdu sumažina eismo nelaimės riziką.

Pasak V. Katilienės, didesnį dėmesį važiuojant atbuline eiga turėtų skirti tie vairuotojai, kurie važinėja skirtingų gabaritų automobiliais arba neseniai iš mažesnės į didesnę pakeitė transporto priemonę. 

Draudimo bendrovės atstovė atkreipia dėmesį, kad pėstieji, matydami lėtai manevruojantį automobilį, turėtų jį apeiti iš priekio, kad vairuotojas laiku pastebėtų pėsčiąjį ir sustotų.

„Gjensidige“ užsakymu „NielsenIQ“ atlikto tyrimo duomenimis, trečdalis Lietuvos automobilių savininkų tikisi, kad kiti vairuotojai neviršys saugaus greičio, o 15 proc. apklaustųjų pageidautų, kad kiti vairuotojai visada  laikytųsi saugaus atstumo.

Per 7 šių metų mėnesius „Gjensidige“ atlygino 11 mln. eurų žalos, kurią sukėlė vairuotojų privalomuoju draudimu apsidraudę klientai, tai yra ketvirtadaliu daugiau negu pernai tuo pačiu metu. 67 proc. išmokų – už apgadintus automobilius.

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

Rekomenduojame

carvertical VIN patikra
„Avia Solutions Group“ steigia naujas krovinines avialinijas Indonezijoje

„Avia Solutions Group“ steigia naujas krovinines avialinijas Indonezijoje

„Avia Solutions Group“ pirmaujantys keleivių bei krovinių pervežimo pajėgumų teikėjai, dirbantys su avialinijomis visame pasaulyje, tęsia savo nuolatinę plėtrą ir steigia dar vienas krovinines avialinijas „BBN Airlines Indonesia“ Džakartoje, Indonezijoje. 137 lėktuvus operuojančiai įmonių grupei „Avia Solutions Group“ priklausanti bendrovė „BBN Cargo Airlines Holdings“, taip pat valdanti ir Islandijos krovinines avialinijas „Bluebird Nordic“, vykdydama tolesnę […]

Beprecedentis pasiekimas – naujuoju Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos generalinio sekretoriaus pavaduotoju tapo Lietuvos atstovas

Beprecedentis pasiekimas – naujuoju Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos generalinio sekretoriaus pavaduotoju tapo Lietuvos atstovas

Šį ketvirtadienį Bukarešte (Rumunija) vykstančioje Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) plenarinėje sesijoje išrinkta nauja ITU vadovybė – generalinio sekretoriaus pavaduotoju 2023–2026 metų kadencijai tapo Tomas Lamanauskas. Tai pirmas kartas šalies istorijoje, kai Lietuvos atstovas išrenkamas į tokias aukštas pareigas Jungtinių Tautų Organizacijoje. Naująja ITU generaline sekretore išrinkta amerikietė Doreen Bogdan-Martin. Į šią poziciją kartu su T. […]

5G tinklo era: šią savaitę ryšys pasiekė 80 proc. Lietuvos gyventojų

5G tinklo era: šią savaitę ryšys pasiekė 80 proc. Lietuvos gyventojų

Susisiekimo ministerija sveikina telekomunikacijų bendroves „Telia“ ir „Tele2“, pradėjusias masinę penktosios kartos judriojo ryšio (5G) plėtrą. Šią savaitę 65 proc. Lietuvos ploto padengęs ryšys pasiekė apie 80 proc. šalies gyventojų.  Visa apimti 5G ryšys jau prieinamas didžiuosiuose miestuose. Nekomerciniai 5G ryšio bandymai Lietuvoje buvo atliekami ketverius metus. Šią savaitę gavusios Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) patvirtinimą […]

„Adampolis Rental“: vis daugiau verslų supranta, kad technikos nuoma verta didelio dėmesio

„Adampolis Rental“: vis daugiau verslų supranta, kad technikos nuoma verta didelio dėmesio

Nuo mažiausio, į vonios kambarį įvažiuoti galinčio ekskavatoriaus, iki teleskopinių rotacinių krautuvų ir 3D įrangos planiravimo darbams. Specialiosios technikos nuomos bendrovės „Adampolis Rental“ parką sudaro apie 200 transporto priemonių. Vis tik, didžiausią naudą klientams šiandien neša ne tik plati technikos pasiūla, bet ir papildomos paslaugos: technikos nuoma su patyrusiais operatoriais ir servisas be rūpesčių. „Esame […]

Elektromobilių ateitį lems vaikai

Elektromobilių ateitį lems vaikai

Nauja pasaulinė apklausa parodė, kad vaikai jau dabar skatina elektromobilių revoliuciją, nors patys dar negali sėsti prie vairo. Pasaulinės elektromobilių įkrovimo sprendimų lyderės ABB atlikta apklausa atskleidė, kad vaikai ne tik moko savo tėvus aplinkosaugos, bara juos už neekologišką elgesį, bet ir prisideda prie diskusijų apie svarbius pirkinius, pavyzdžiui, elektromobilius. Tyrimas, kuriame dalyvavo 2500 tėvų […]

„airBaltic“ skelbia apie net 18 naujų maršrutų – 4 iš Vilniaus

„airBaltic“ skelbia apie net 18 naujų maršrutų – 4 iš Vilniaus

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ šiandien paskelbė kitų metų vasaros sezono, kuris prasidės 2023 m. kovo pabaigoje, skrydžių tvarkaraštį. Iš viso oro bendrovė planuoja pradėti 18 naujų maršrutų, įskaitant 4 iš Vilniaus, ir ketina sujungti Lietuvos sostinę su dar 12 naujų krypčių bei beveik 70 patogių maršrutų per Rygą. „Tai didžiausias naujų maršrutų skaičius per […]