Draudikai įspėja: iš pažiūros nekaltas automobilių pardavėjų poelgis gali atsisukti baudomis

1

Draudikai įspėja: iš pažiūros nekaltas automobilių pardavėjų poelgis gali atsisukti baudomis

Nuo liepos pirmosios Lietuvoje lengvųjų automobilių pirkėjai turi sumokėti ir vadinamąjį taršos mokestį, jei įsigyjamas automobilis išmeta didesnį CO2 kiekį. „Regitros“ duomenimis, vien per pirmąsias porą savaičių nuo mokesčio įsigaliojimo jį sumokėjo 16 tūkst. asmenų. Tačiau draudikai prognozuoja, kad gali atsirasti vairuotojų, kurie mėgins sutaupyti nusipirkto automobilio tiesiog neperregistruodami.

Pasak draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, automobilio registracijos mokestis gali siekti nuo keliolikos iki daugiau nei 500 eurų, kuriuos sutaupyti siekiantys automobilio pirkėjai gali mėginti griebtis gudrybės – susitarti su ankstesniu automobilio savininku ir jo neperregistruoti savo vardu, nes už automobilius, kurių valdytojai nesikeičia, registracijos mokesčio mokėti nereikia.

„Tokių atvejų yra buvę ir anksčiau, dažniausiai taip gudraujama, kai automobilis įsigyjamas iš pažįstamų asmenų ar giminaičių. Vis dėlto patarčiau to nedaryti, nes mūsų praktikoje yra pasitaikęs ne vienas nutikimas, kai automobilio pardavėjas tokio poelgio ėmė gailėtis, kuomet jo adresu pradėjo plūsti laiškai, informuojantys apie baudas už kelių eismo taisyklių pažeidimus, padarytus su seniausiai parduotu automobiliu“, – sako ekspertas, pridurdamas, kad vairuotojai tokias schemas kuria ne tik vengdami naujosios mokestinės prievolės, bet ir nenorėdami gaišti laiko automobilio ekspertizei, kuri nustatytų jo taršos lygį.

A. Žiukelio teigimu, nemalonia staigmena pardavėjui gali tapti ir dėl panašių atvejų nukenčianti transporto priemonės draudimo istorija, nors asmuo gali būti itin sąžiningas ir atidus vairuotojas, nesukėlęs nė vieno eismo įvykio ir nepadaręs nė vieno kelių eismo taisyklių pažeidimo.

Pagal Lietuvoje galiojančią tvarką, automobilį pardavęs asmuo apie automobilio pardavimą pranešti turi nuvykęs į „Regitrą“ arba tiesiog internetu. Tai padaryti galima per 15 kalendorinių dienų nuo pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo dienos, tačiau ekspertas rekomenduoja nelaukti paskutinių dienų. Tuomet automobilį įsigijęs asmuo per 10 dienų jį įregistruoja savo vardu ir sumoka taršos mokestį, jei automobiliui jis taikomas.

A. Žiukelio teigimu, automobilio pardavėjas, sutinkantis po automobilio pardavimo formaliai ir toliau likti jo savininku, smarkiai rizikuoja.

„Tarkime, automobilį įsigijęs asmuo jį pastatys neleistinoje vietoje ar viršys greitį, tačiau už pažeidimą mokėti teks automobilį pardavusiam ir jo neišregistravusiam asmeniui, nes informacinėse sistemose jis vis dar bus nurodytas kaip automobilio savininkas. Todėl į automobilio pardavimą, net jei jį perka ir pažįstamas asmuo, patarčiau žiūrėti kaip į verslo sandorį, kuris turi būti atliekamas vadovaujantis mūsų šalies įstatymais“, – dėsto A. Žiukelis.

Nesvarbu, ar padaromas tik smulkus techninis pažeidimas, ar sukeliamas rimtesnis eismo įvykis, visa atsakomybė ir baudos gali užgulti asmenį, kurio vardu registruotas automobilis, o ne pažeidimą padariusį naująjį savininką. Pasak draudimo eksperto, tokios procedūros ir tiesos įrodinėjimai sukelia papildomą stresą bei gaišina laiką, todėl kur kas logiškesnis sprendimas, padėsiantis išvengti nemalonumų ateityje, yra susimokėti vienkartinį mokestį.

Taršos mokestis taikomas lengviesiems ir lengviesiems krovininiams automobiliams, kurių išmetamo CO2 kiekis viršija 130 g/km. Jį reikia sumokėti registruojant naują ar iš užsienio įvežtą automobilį, taip pat tuo atveju, kai keičiasi automobilio savininkas.

Apie BTA:                

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2019 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2019 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta virš 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 57 mln. eurų žalų.

Pranešimą paskelbė: Ernesta Karalienė, UAB „Idea Prima“

Kiti skelbimai:
 
REIMA Hopper Melange Grey 110
 
REIMA Parvin Melange Grey 110
 
Crocs™ Bayaband Clog Kid's Lemon 28
 
REIMA Hopper Raspberry Pink 110
 
REIMA Puhuri 510306 Navy 6985 98

Rekomenduojame

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriumi paskirtas Remigijus Lipkevičius

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriumi paskirtas Remigijus Lipkevičius

Gavus kompetentingų institucijų išvadas, šiandien darbą pradeda valstybės įmonės Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius, paskirtas 5 metų kadencijai. „Vienas svarbiausių valstybės įmonės Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovo tikslų – sėkmingas kelių ūkio valdymo pertvarkos įgyvendinimas ir efektyvus lėšų, skirtų valstybinės reikšmės keliams prižiūrėti ir plėtoti, panaudojimas. Linkiu sėkmės direktoriui einant šias atsakingas pareigas“, […]

Kauno oro uoste svarstoma įrengti saulės jėgainių parką

Kauno oro uoste svarstoma įrengti saulės jėgainių parką

Lietuvos oro uostų tinklui priklausantis Kauno oro uostas paskelbė rinkos konsultacijas ir šiuo metu pradeda svarstyti galimybes įrengti saulės jėgainių parką oro uosto teritorijoje. Oro uosto atstovai teigia, kad saulės jėgainės tiekiama energija ateityje padėtų Kauno oro uostui mažinti išlaidas elektrai, efektyvintų veiklą, o kartu būtų prisidedama prie žaliosios energetikos skatinimo šalyje. Pasak Kauno oro […]

„Aviatic“ su strateginiais partneriais iš Izraelio spręs COVID-19 pandemijos mestus iššūkius: vysto šio ir kitų virusų prevencijai skirtus inovatyvius įrenginius

„Aviatic“ su strateginiais partneriais iš Izraelio spręs COVID-19 pandemijos mestus iššūkius: vysto šio ir kitų virusų prevencijai skirtus inovatyvius įrenginius

Pasaulinė COVID-19 pandemija stipriai sukrėtė aviacijos sritį, kuriai, kaip ir kiekvienam kitam sektoriui, teko ne tik spręsti kilusius iššūkius, bet ir ieškoti būdų kaip prisitaikyti prie naujos kasdienybės. Siekdama prisidėti prie kovos su pandemija, „Aviatic“ Šiaulių regione planuoja gaminti viruso prevencijai skirtus inovatyvius įrenginius – bekontaktę simptomų atpažinimo sistemą „TAMAR“ ir dezinfekavimo tunelį, kurie padės […]

Bus tvarkomas vienas blogiausių krašto kelių Lietuvoje

Bus tvarkomas vienas blogiausių krašto kelių Lietuvoje

Įsigaliojo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos ir rangovo sutartis dėl krašto kelio Nr. 145 Kėdainiai–Šėta–Ukmergė ruožo nuo 26,80 iki 40,27 km rekonstravimo. Sutarties vertė – 11,97 mln. eurų su PVM. Darbai turi būti atlikti per 9 mėnesius nuo sutarties įsigaliojimo. Į šį terminą kasmetinė 3 mėnesių technologinė pertrauka neįskaičiuota. Sutartis pasirašyta 2020 m. rugsėjo 11 […]