Chaosas oro susisiekime griauna darbo ir poilsio planus: kaip išvengti nuostolių?

Chaosas oro susisiekime griauna darbo ir poilsio planus: kaip išvengti nuostolių?

Avialinijų ir kitų oro transporto srities įmonių darbuotojų masiniai streikai Europoje bei itin didelis darbuotojų trūkumas kelia chaosą: susisiekimas oru Senajame žemyne yra bemaž paralyžiuotas. Tokia situacija keičia dešimčių tūkstančių keliautojų planus. Žmonės priversti ilgai ir pačiais įvairiausiais būdais, o kartais galiausiai vis tiek nesėkmingai, ieškoti alternatyvių kelių pasiekti savo kelionės tikslą. Ir, žinoma, finansiniai nuostoliai čia ne paskutinėje vietoje.

 Kelionių grafikai – neprognozuojami

Streikai yra tik viena keliautojų ir avialinijų planus griaunančių veiksnių dalis. Per pandemiją buvo drastiškai sumažintas kelionių oru skaičius ir reikšminga dalis personalo, dirbusio šioje srityje, buvo atleisti iš darbo. Ribojimus panaikinus, šie darbuotojai akimirksniu negrįžo, todėl ambicingus skrydžių tvarkaraščius sudariusioms avialinijoms galvos skausmą kelia pilotų ir įgulų trūkumas, o oro uostuose stinga apsaugos, patikros ir daugybės kitų pozicijų specialistų.

Situacijos sudėtingumą iliustruoja ir „Lufthansa“ avialinijų bei dukterinės bendrovės „Eurowings“ pranešimas, kad dėl personalo trūkumo liepą bus atšaukti apie 5 proc. šių įmonių skrydžių. Tuo tarpu iš Briuselio (Belgija) birželio 20 dieną dėl oro uosto darbuotojų streiko apskritai nepakilo nė vienas keleivinis lėktuvas. „Ryanair“ darbuotojai šią savaitę streikuoja Belgijoje, Italijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje. Kiekvienas atšauktas reisas prisideda prie jungiamųjų skrydžių organizavimo sunkumų, išaugina į kitą lėktuvą nespėjančių keliautojų kiekį.

„Gyvenu Vokietijoje ir darbo reikalais turėjau skristi į Lietuvą. Jau buvau susipakavusi lagaminus ir pagalvojau, kad reikia pasitikrinti paštą – skrydis buvo atšauktas. Bet tik pirmasis, o antrasis – ne. Kol viską išsiaiškinau, baisiai ilgai užtrukau, taip pat įstrigo tai, kad apie atšaukiamą skrydį buvo pranešta iki jo likus labai nedaug laiko“, – pasakojo lietuvė Rūta.

Skrydžio atšaukimas dėl streiko komplikuoja situaciją

Kelionių draudimo sąlygose įprastai nurodoma, jog draudėjų nuostoliai, patirti dėl avialinijų streiko, nebus kompensuojami. Taip pat draudimo kompanijos neatlygina žalos, jeigu skrydžio vėlavimas ar atšaukimas įvyksta dėl oro uosto vadovybės, aviacijos komisijos ar kitos valstybinės įstaigos sprendimų. Tačiau šios aplinkybės neatšaukia avialinijų įsipareigojimo keleiviui atlyginti žalos už nesuteiktas paslaugas.

„Dėl to visus keliautojus, kurių planai pasikeitė dėl streiko, raginame kreiptis dėl kompensacijos tiesiai į bilietus pardavusias avialinijas arba į tarpininkus, kurie už dalį kompensacijos padeda greičiau sutvarkyti visus formalumus. Tiesa, būtina įvertinti situaciją, kad prašymai atlyginti žalą kurį laiką bus masinis reiškinys ir avialinijos tikriausiai nesugebės grąžinti pinigų operatyviai“, – sako Andrius Žilėnas, BTA Asmens draudimo rizikų vertintojas.

Europos Sąjungos įstatymai reglamentuoja, jog, nepriklausomai nuo skrydžio atšaukimo priežasties, avialinijos yra įpareigotos pasirūpinti keleiviu. Skrydžių bendrovė privalo pasiūlyti keleiviui arba vietą kitame reise, arba grąžinti pinigus už bilietą.

Apsauga nuo chaoso keliamos žalos

BTA draudimo ekspertas primena, kad kitais atvejais – kuomet skrydžiai vėluoja arba atšaukiami dėl oro sąlygų, lėktuvo techninės būklės ar atsisakymo suteikti keleiviui vietą lėktuve  – keliautojams būtų skiriama ir draudimo išmoka.

Kelionės draudimas kompensuotų ir išlaidas, kurios būtų patiriamos dėl vėlavimo į savo skrydį ne dėl keleivio kaltės. Pavyzdžiui, kai žmogus turi įsigijęs jungiamuosius skrydžius ir vėluoja vienas iš jų, todėl pavėluojama ir į antrą. Tokiu atveju draudimas grąžina pinigus už bilietą, kuris nebuvo panaudotas arba padengia naujo bilieto įsigijimo išlaidas. Be to, kompensuojamos išlaidos apmokėtoms viešbučio paslaugoms už tas dienas, kai keleivis ne dėl savo kaltės jame negalėjo apsistoti.

Taip pat kelionių draudimas numato išmokas ir dėl vėluojančio ar prarasto bagažo. Reikia paminėti, kad dabar dingęs bagažas jau tampa kasdienybe, o ne išskirtiniu atveju.

„Tokiu atveju apdraustieji gali pasinaudoti draudimu ir įsigyti daiktus, kurių žūtbūt reikia – asmeninių higienos priemonių bei drabužių, kurie atitiktų vietos klimatą“, – teigia A. Žilėnas.

Ekspertas nurodo, kad 2022 metais BTA jau fiksuoja daugiau draudiminių įvykių nei 2019-aisiais, kai koronaviruso pandemija dar nebuvo prasidėjusi.

Apie BTA:               

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2021 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2021 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 400 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 64 mln. eurų žalų.

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation

Rekomenduojame

„Rail Baltica“: viešinamos geležinkelių Kauno geležinkelių mazgo specialiojo plano alternatyvos vystymo planas

„Rail Baltica“: viešinamos geležinkelių Kauno geležinkelių mazgo specialiojo plano alternatyvos vystymo planas

Visuomenė jau gali susipažinti su parengtu Kauno geležinkelio mazgo susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano koncepcija ir strateginio pasekmių aplinkai vertinimo ataskaita. Vietovių, esančių šalia Kauno geležinkelio mazgo, bendruomenės, susijusios organizacijos ir visuomenė kviečiamos aktyviai dalyvauti teritorijų planavimo procese, viešo svarstymo metu argumentuotai išsakyti savo pasiūlymus. „Kauno geležinkelio mazgas – viena sudėtingiausių geležinkelio infrastruktūrų, per […]

Sostinėje praūžė vairuotojų profesinio meistriškumo varžybos

Sostinėje praūžė vairuotojų profesinio meistriškumo varžybos

Liepos 5 d. UAB „Vilniaus viešasis transportas“ Viršuliškių transporto departamente įvyko jau tradicija tapusios autobusų ir troleibusų vairuotojų profesinio meistriškumo varžybos. Tai – 21-osios, rekordais ir staigmenomis pažymėtos varžybos. Renginį atidarė ir dalyvius bei svečius pasveikino UAB „Vilniaus viešasis transportas“ generalinis direktorius Darius Aleknavičius. „Pirmiausia didelis ačiū visiems viešojo transporto darbuotojams, kurie nenuilstamai dirba savo […]

Verslas prašo greičiau baigti geležinkelio vėžės tiesimą Šiauliuose

Verslas prašo greičiau baigti geležinkelio vėžės tiesimą Šiauliuose

Šiaulių bei visos Lietuvos verslininkus ir pramonininkus vienijančios organizacijos prašo toliau tęsti naujos geležinkelio linijos link Šiaulių laisvosios ekonominės zonos ir Šiaulių oro uosto statybą. Šiuo metu įrengtos geležinkelio infrastruktūros – 1,4 km ilgio vėžės, esą nepakanka norint užtikrinti mieste veikiančių įmonių konkurencingumą ir naujų investicijų atėjimą. Šiaulių pramoninis parkas (plotas 56 ha), laisvoji ekonominė […]

WIZZ AIR LĖKTUVAS PIRMĄKART SKRIDO VAROMAS TVARIAIS DEGALAIS

WIZZ AIR LĖKTUVAS PIRMĄKART SKRIDO VAROMAS TVARIAIS DEGALAIS

Sparčiausiai auganti Europos oro linijų bendrovė Wizz Air pirmą kartą atliko skrydį, naudodama tvarius degalus. Europos Sąjungos darnaus judumo konferencijos „Connecting Europe Days 2022“ proga, bendrovė dalį lėktuvo degalų pakeitė tvariais aviaciniais degalais (angl. sustainable aviation fuel, SAF). Parodomasis skrydis vyko iš Bukarešto Henri Coanda tarptautinio oro uosto į Liono Sent Egziuperi oro uostą. Tvarus […]

Rekordinis birželio mėnuo automobilių vairuotojams – nuostolių per vieną mėnesį tiek, kiek pernai jų buvo per visus metus

Rekordinis birželio mėnuo automobilių vairuotojams – nuostolių per vieną mėnesį tiek, kiek pernai jų buvo per visus metus

Pasibaigus pirmajam vasaros mėnesiui, ekspertai pastebi labai aiškią stichinių nelaimių tendenciją – rekordiškai, lyginant su ankstesniais metais, birželį per audras nukentėjo transporto priemonės. „Lietuvos draudimo“ duomenys atskleidžia, kad per šį birželio mėnesį dėl audrų automobiliai patyrė daugiau nuostolių, nei per visas 2021 metų audras. Nuostolių – keturis kartus daugiau nei praėjusį birželį Kaip sako draudimo […]

Jaunieji vairuotojai avarijų sukelia dukart daugiau, bet jų žalos mažesnės

Jaunieji vairuotojai avarijų sukelia dukart daugiau, bet jų žalos mažesnės

Lietuvoje asmenų, turinčių galiojantį vairuotojo pažymėjimą, šių metų pradžioje buvo apie 1,5 mln. Apie 4,45 proc. iš jų – pradedantieji vairuotojai, kurių automobiliai yra pažymėti klevo lapais. Oficialioji įskaitinių autoįvykių, kuriuose nukentėjo žmonės, statistika rodo, kad pradedantieji vairuotojai yra apie 8 proc. autoįvykių kaltininkai. BTA Draudimas, turintis duomenų ne tik apie įvykius, kuriuose nukentėjo žmonės, […]