Balandžio pradžioje Jungtinių Valstijų įvestas 25 proc. tarifas Europos automobilių importui gali turėti didelių pasekmių Europos automobilių pramonei. Vis tik labiausiai tai paveiks dideles Europos Sąjungos (ES) ekonomikas, pavyzdžiui, Vokietiją. Lietuvoje – bent jau teoriškai – automobilių kainos netgi gali šiek tiek mažėti.
Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie 25 proc. tarifo visų automobilių importui įvedimą, Europos gamintojai sunerimo. Bene griežčiausiai pasisakė Vokietijos automobilių pramonės asociacija, pareiškusi, kad šis žingsnis paneigia tarptautinės taisyklėmis grindžiamą prekybos sistemą ir kad JAV veiksmai pakenks pasauliniam ekonominiam bendradarbiavimui bei lems darbo vietų praradimą.
Šie nuogąstavimai nėra iš piršto laužti: ekspertai jau suskaičiavo, kad Italijos ir Vokietijos automobilių eksportas į JAV gali sumažėti atitinkamai 6,5 ir daugiau nei 7 proc. Tai, be abejo, lemia didelė šių šalių priklausomybė nuo Amerikos rinkos, į kurią nukreipiama ketvirtadalis Vokietijos ir beveik trečdalis Italijos automobilių eksporto ne į ES šalis.
Naujieji muitai jau turi ir realių pasekmių. Pavyzdžiui, kompanija „Land Rover“ pranešė laikinai nutraukianti savo automobilių eksportą į Jungtines Valstijas. Tuo tarpu „Volkswagen“ paskelbė, kad Amerikos uostuose sulaikė 37 tūkst. automobilių, dėl kurių likimo nuspręs artimiausiomis dienomis ar savaitėmis.
Lietuvoje automobilių kaina mažės?
Bendrovės „BRC Autocentras“ vadovas Mindaugas Slovikas pripažįsta, kad kai kurioms Europos šalims naujieji JAV muitai tikrai bus pakankamai skaudūs. Tačiau Lietuvoje automobilių kaina potencialiai netgi galėtų mažėti.
„Kadangi Lietuva pati automobilių negamina, tiesioginio poveikio mes nepajusime. Tačiau kad naujieji muitai mūsų visiškai neliečia, teigti irgi negalime. Šalyje turime bent kelias ES automobilių pramonei dalis tiekiančias įmones, eksportuojančias atskirus elektronikos bei fotoelektronikos komponentus, jutiklius ar aktuatorius – daugiausiai iššūkių kils būtent joms“, – prognozuoja M. Slovikas.
BRC vadovas taip pat sako, kad, mažėjant potencialiai brangstančių europietiškų automobilių pardavimams Amerikoje, bent dalis jų nebus niekur eksportuota ir papildys vietinę, Europos šalių rinką. Tad ES valstybėse automobilių kaina netgi galėtų šiek tiek sumažėti.
„Tai priklauso nuo daugybės veiksnių: ar Europos automobilių gamintojai imsis aktyvių veiksmų, siekdami užkirsti kelią savo produkcijos kainų Jungtinėse Valstijose didėjimui, ar į Ameriką neišsiųstiems automobiliams pavyks greitai rasti alternatyvią eksporto rinką ir pan. Tad pernelyg džiūgauti – bent jau kol kas – irgi nederėtų“, – atkreipia dėmesį ekspertas.
56 mlrd. eurų vertės klausimas
Ekspertų skaičiavimais, 2023 m. ES automobilių gamintojai į Jungtines Valstijas eksportavo produkcijos už 56 mlrd. eurų, arba lygiai penktadalį viso savo automobilių eksporto. Beveik neabejojama, kad, jei naujieji JAV tarifai nebus atšaukti ar sumažinti, Europos transporto priemonių konkurencingumas Amerikos rinkoje gerokai sumažės, o dėl to smarkiai kris ir eksporto apimtys.
Nors kai kuriems atskiriems automobilių gamintojams naujieji tarifai turės didesnį poveikį, skaičiuojama, kad bendras makroekonominis poveikis ES ekonomikai bus palyginti nedidelis ir lems 0,1 procentinio punkto BVP sumažėjimą.
Sumažėjus eksportui, Europoje gali susiformuoti tam tikras JAV rinkai skirtų transporto priemonių pasiūlos perteklius, potencialiai galintis lemti ir automobilių kainos sumažėjimą. Vis tik tai lems daugybė įvairių veiksnių – jau minėtas automobilių gamintojų sugebėjimas perorientuoti eksporto srautus, koreguoti savo produkcijos gamybos lygį ir veiksmingai valdyti sukauptas produkcijos atsargas.
Šiuo metu Europos automobilių gamybos sektoriuje iš viso dirba apie 13,8 mln. žmonių. Tad net ir nedidelis šios pramonės šakos nuosmukis gali turėti reikšmingų socialinių ir ekonominių padarinių, ypač šalyse, labiau priklausančiose nuo automobilių gamybos.
Pranešimą paskelbė: Rolandas Kajokas, UAB „Idea Prima”
Lyderiaujantis greito elektromobilių įkrovimo tinklas Baltijos šalyse „Ignitis ON“ atnaujino elektromobilių įkrovimo parką Palangoje. Šiuo metu parke veikia 10 itin greito įkrovimo stotelių, kurių galia po 200 kW. Vienu metu čia įsikrauti gali 20 elektromobilių, nes kiekviena stotelė turi po dvi įkrovimo prieigas. Išgirdęs poreikį „Ignitis ON“ parke įrengė ir CHAdeMO jungtį. „Vienas iš „Ignitis […]
Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (VU MIF) studentai iškovojo pirmąją vietą tarptautiniame kvantinių technologijų hakatone, kuriame pasiūlė vieno iš aktualiausių šių dienų klausimų – kaip tvariai krauti elektromobilius – sprendimą. Balandžio 12–13 d. Poznanėje (Lenkija) vykusiame „Quantum QL Future Hackathon“ VU MIF studentai Liudas Kasperavičius, Rugilė Vasaitytė ir Agnė Petkevičiūtė, vadovaujami doc. Lino Petkevičiaus, […]
Lietuvoje transporto sektoriaus elektrifikacija vyksta gerokai sparčiau nei kitose Baltijos šalyse. Remiantis atsinaujinančios energijos technologijų bendrovės „GridX“ 2025 m. vasario duomenimis grįsta ataskaita, mūsų šalyje tūkstančiui gyventojų tenka 5,8 elektromobilio ir 1,03 viešojo įkrovimo stotelės. Tuo metu Estijoje šie rodikliai siekia atitinkamai 4,4 ir 0,77, o Latvijoje – 3,5 elektromobilio ir 0,62 stotelės tūkstančiui gyventojų. […]
Nors automagistralėje „Via Baltica“ žaliasis tiltas gyvūnams pastatytas tik 2023-ųjų pabaigoje, jis jau prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo – vos prieš mėnesį sumontuota vaizdo stebėjimo kamera spėjo užfiksuoti, kad tiltu aktyviai naudojasi gyvūnai – lapės, stirnos, pilkieji kiškiai bei kiti žinduoliai. AB „Via Lietuva“ primena, jog laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus, tačiau vėlyvą […]
Vokietijos svarba Lietuvai tik auga, tačiau dažnas dar nėra gerai pažinęs šios vienos didžiausių Europos šalių. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad daugiausiai tiltų mieste yra visai ne Venecijoje ir ne Londone, o Hamburge? Šis kitoje gatvės – tiksliau, Baltijos jūros – pusėje nuo Lietuvos esantis miestas gali nustebinti ne tik šiuo faktu. Jame įkurtas muziejus išrinktas […]
Po daugiau nei dešimtmečio veiklos viena iš gerai žinomų buhalterinės apskaitos įmonių Lietuvoje – Buhalteria.lt – keičia savo vardą ir vizualinį identitetą. Nuo šiol įmonė veiks nauju pavadinimu – Baulera. Pasak įmonės atstovų, šis pokytis – natūralus žingsnis įmonės augimo kelyje, leidžiantis dar aiškiau iškomunikuoti tai, kas Baulera yra iš tiesų – artimas, profesionalus partneris, […]