5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

1

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės. Tačiau didelė dalis vairuotojų linkę nekaupti remonto sąskaitų, pamesti registracijos liudijimą ar praleisti draudimo poliso galiojimo pabaigą.

„Tvarkingai kaupiami automobilio dokumentai padės greičiau ir lengviau jį parduoti. Šių dienų pirkėjai vertina skaidrumą bei yra atsargūs, todėl kuo daugiau informacijos apie automobilį pateiks pardavėjas, tuo greičiau įvyks sandoris“, – sako vairuotojams skirtos programėlės „carOne“ verslo operacijų direktorė Gabija Gertienė.

Straipsnyje aptariami 5 dokumentai, kurie ne tik padės parduoti automobilį greičiau, bet ir gali padėti derantis dėl kainos.

Registracijos liudijimas

Registracijos liudijimas – pagrindinis automobilio dokumentas, be kurio negalėsite jo parduoti. Praradus šį dokumentą, svarbu iškart kreiptis į „Regitrą“, kad senasis registracijos liudijimas būtų paskelbtas negaliojančiu ir juo nepasinaudotų nesąžiningi asmenys. Užsakius naują registracijos liudijimą, „Regitra“ jį išsiunčia paštu, todėl nereikia niekur vykti.

Perdažius automobilį kita spalva ar pakeitus savo asmens duomenis, reikia per 15 dienų kreiptis į artimiausią „Regitros“ padalinį ir atnaujinti informaciją. Priešingu atveju, gali susiklostyti situacija, kai parduodamas vienos spalvos automobilis, o registracijos liudijime įrašyta visai kita spalva.

Draudimo polisas

Prieš sukertant rankomis su pardavėju derėtų aptarti draudimo klausimą – šią informaciją taip pat galima įtraukti į pirkimo-pardavimo sutartį.

Parduodant automobilį su galiojančiu privalomuoju draudimu, ankstesnis savininkas gali pasirinkti draudimą perrašyti naujajam savininkui. Tokiu atveju, jam reikės informuoti draudimo bendrovę apie sutarties nutraukimą, o naujasis savininkas turės 15 dienų persirašyti sutartį savo vardu.

Tiesa, ankstesnis savininkas savo ruožtu gali pasirinkti draudimo sutartį nutraukti. Tokiu atveju, automobilis negalės dalyvauti eisme kol nebus apdraustas iš naujo.

„Nutraukus draudimo sutartį, nepanaudota draudimo įmoka grąžinama į automobilį draudusio asmens sąskaitą. Jei draudimo sutartis po automobilio pardavimo galios dar daug mėnesių, verta pasvarstyti apie jos nutraukimą ir pinigų susigrąžinimą. Kitu atveju, rekomenduojama sutartį tiesiog perleisti naujajam savininkui“, – sako „carOne“ atstovė G. Gertienė.

Techninės apžiūros liudijimas

Automobilio techninės apžiūros liudijimas įrodo, jog transporto priemonė tinkama eksploatuoti. Automobilį galima parduoti ir su negaliojančia technine apžiūra, tačiau važinėti tokiu automobiliu yra draudžiama. Tokiu atveju, naujasis savininkas gali užpildyti prašymą internetu ir gauti vienkartinį leidimą nuvykti į techninę apžiūrą. Automobilis be techninės apžiūros visuomet kainuos mažiau, tačiau nemažai vairuotojų tokius automobilius perka dalims ir jų net nežada eksploatuoti.

Dažnai pasitaiko, jog automobilio pirkėjas vėluoja įregistruoti automobilį savo vardu ir atlikti techninę apžiūrą, o ankstesniam savininkui viena po kitos paštu pradeda keliauti baudos. Siekiant išvengti nemalonių netikėtumų, reikėtų nepamesti su automobilio pardavimu susijusių dokumentų, kad prireikus būtų galima įrodyti savo nekaltumą.

Nors parduodant automobilį techninės apžiūros lapas ir nėra privalomas dokumentas, tačiau jame esanti informacija apie defektus ar pakartotinai atliktą apžiūrą gali sudominti pirkėją.

Automobilio remonto sąskaitos

Naudotą automobilį perkantys vairuotojai būtinai pasidomės, kokie remonto darbai buvo atlikti praeityje, kad galėtų įvertinti transporto priemonės priežiūros kaštus. Jei pirkėjas matys, kad automobilis remontuotas autorizuotame servise, tai pridės papildomo pasitikėjimo pardavėju.

Pirkėjas gali pasiteirauti, kada keistas automobilio variklio paskirstymo diržas arba grandinė ir kiti brangūs transporto priemonės komponentai, todėl išsaugotos remonto sąskaitos bei apmokėjimo dokumentai leis viską tvarkingai pateikti besidominčiam vairuotojui ir pakelti automobilio vertę.

Pasak G. Gertienės, šią informaciją pagrindžiančius dokumentus išsaugo retas, todėl pirkėjai neretai priversti patikėti pardavėjo pateikta informacija.

Automobilio istoriją patvirtinantys dokumentai

Automobilio istorinės nuotraukos gali pasufleruoti pirkėjui apie praeities apgadinimų rimtumą ir padėti priimti sprendimą. Net ir smulkius defektus draudimo bendrovės gali įvertinti tūkstančiais eurų, todėl visuomet verta pirkėjui parodyti, kas buvo apgadinta, ir paaiškinti, kaip buvo sutvarkyti pažeidimai.

Parduodant automobilį, rekomenduojama pirkėjams pateikti ir automobilio istorijos ataskaitą. Taip visi besidomintys automobiliu supras, jog pardavėjas nebando jų apgauti ir tikimybė greitai parduoti automobilį bus didesnė.
Visi dokumentai – vienoje vietoje

Sparčiai tobulėjant technologijoms nebūtina kaupti fizinių automobilio dokumentų – galima laikyti jų elektronines kopijas virtualioje erdvėje.

Pavyzdžiui, dokumentus galima saugiai archyvuoti neseniai rinkoje pasirodžiusioje, visiems vairuotojų poreikiams skirtoje programėlėje „carOne“. Ši dokumentų laikymo funkcija parduodant automobilį itin naudinga, nes visą svarbiausią automobilio informaciją galima greitai ir patogiai parodyti pirkėjui.

Užsiregistravę ir patvirtinę savo tapatybę, programėlėje vairuotojai ras automatiškai pridėtas vairuotojo pažymėjimo ir turimų automobilių techninės apžiūros galiojimo datas. Aplikacijoje yra ir daugiau naudingų funkcijų: nuo automobilio parkavimo, pagalbos kelyje iškvietimo, draudimo užsakymo iki elektromobilių įkrovimo.

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kaune atidaryta nauja Pietrytinio aplinkkelio atkarpa

Kaune atidaryta nauja Pietrytinio aplinkkelio atkarpa

Amaliuose šią savaitę atverta pusantro kilometro atkarpa su naujais viadukais ir žiedinėmis sankryžomis. Tai ženkli dalis pirmajame Pietrytinio aplinkkelio darbų etape. Įgyvendinus visą projektą, naujoji trasa taps patogia ir greita jungtimi tarp A1 ir „Via Baltica“ magistralių. Maža to, apvažiavimas nukraus tranzitinį eismą nuo Petrašiūnų, taip sumažinant oro bei triukšmo taršą. Naujas transporto mazgas „Šių […]


Kelininkai ragina oponuoti Europos iniciatyvai leisti didesnių ir sunkesnių vilkikų eismą

Kelininkai ragina oponuoti Europos iniciatyvai leisti didesnių ir sunkesnių vilkikų eismą

Europos Sąjunga ruošiasi įteisinti didesnių gabaritų ir gerokai sunkesnių vilkikų eismą. Šiam sprendimui jau yra pritaręs Europos Parlamentas, laukia diskusijos Europos Taryboje. Lietuvos kelių sektoriaus verslo ir mokslo organizacijas vienijančios asociacijos „Lietuvos keliai“ vadovas Šarūnas Frolenko įspėja, kad šiam pokyčiui tinkamai nepasiruošus mūsų šalies gali laukti didžiuliai finansiniai praradimai. Sukels spartesnę kelių infrastruktūros degradacijąŠiuo metu […]


2024 m. pirmąjį ketvirtį kas antras lietuvis automobilį pirko lizingu, rinkoje – naujas žaidėjas

2024 m. pirmąjį ketvirtį kas antras lietuvis automobilį pirko lizingu, rinkoje – naujas žaidėjas

Transporto rinkos statistikos ir analizės duomenimis, per pirmuosius tris 2024 m. mėnesius Lietuvoje buvo įregistruotas 7401 automobilis, Latvijoje – 4664, o Estijoje 4716. Lietuvoje 56 proc. automobilių įsigyti lizingu. Tiesa, lyginant su praėjusių metų pirmojo ketvirčio duomenimis, lizingu įsigytų automobilių dalis krito apie 3 proc. Pasak bendrovės „Citadele Leasing“ filialo Lietuvoje vadovo Vaidoto Gursko, šis […]


Tyrimas: automobiliai su galingais varikliais į eismo įvykius patenka dažniau

Tyrimas: automobiliai su galingais varikliais į eismo įvykius patenka dažniau

Neseniai vairuotojo pažymėjimą įgijusiems vairuotojams dažnai patariama rinktis automobilį su silpnesniu varikliu, nes jį bus lengviau vairuoti. Visgi tai nėra visiška tiesa, nes galingesni automobiliai yra daug lengviau valdomi ir turi geresnę stabdžių sistemą. Kadangi nemažai automobilių praeityje yra patyrę apgadinimų, transporto priemonių ataskaitas teikianti įmonė „carVertical“ nusprendė išsiaiškinti, ar automobiliai su galingesniais varikliais dažniau […]


2023 metų Lietuvos oro uostų finansiniai rezultatai: į valstybės biudžetą sumokės 5 mln. eurų dividendų

2023 metų Lietuvos oro uostų finansiniai rezultatai: į valstybės biudžetą sumokės 5 mln. eurų dividendų

2023 metų Lietuvos oro uostų (LTOU) finansiniai rodikliai demonstravo teigiamas tendencijas, didžiausią įtaką jiems darė išaugę bendri skrydžių bei keleivių srautai. 2023 metus tris šalies oro uostus valdanti bendrovė baigė pelningai – grynasis pelnas sudarė 5,5 mln. eurų (2022 m. koreguotas grynasis pelnas buvo 6,6 mln. eurų). Svarbu paminėti, kad 2023 metais LTOU iš valstybės […]


Kelionė po Baltijos šalis: paslaugiausi vairuotojai – estai, lietuviai padėti sustoja rečiausiai

Kelionė po Baltijos šalis: paslaugiausi vairuotojai – estai, lietuviai padėti sustoja rečiausiai

Sugedus automobiliui ar kelyje panorus atlikti nenumatytą manevrą, vairuotojas gali itin greitai sulaukti kitų vairuotojų tolerantiškų veiksmų ir pagalbos. Praėjusį mėnesį atlikta gyventojų apklausa parodė, kad Estijoje gyvena paslaugiausi vairuotojai. Lietuvoje esame mažiausiai linkę sustoti pakelėje padėti kitiems, tačiau dažniausiai užleidžiame į kitą eismo juostą persirikiuojančias transporto priemones. Menkiausios galimybės persirikiuojant sulaukti kitų vairuotojų pagalbos […]